Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да си простите?

20 ноември 2024, 16:00 часа

Да простиш на другите не винаги е лесно. Когато някой ви нарани, може да се изисква голяма сила и зрялост, за да поемете дълбоко въздух, да оставите егото си настрана и да приемете искрено извинение. Но какво се случва, ако човекът, когото трябва да освободите от отговорност, сте вие самите? Много от нас са твърде самокритични и може да е много, много трудно да си простите, че сте допуснали грешка или сте наранили някого.

Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация

Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер

Без значение какви мисли или чувства са ви застигнали, надяваме се, че експертните съвети по-долу ще ви помогнат да си простите и да продължите напред, защото го заслужавате.

1. Потвърдете способността си да си простите

Още: Ето как наистина да спечелите прошката на някого, след като сте го наранили

Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод

Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?

Когато това, което сте направили (или не сте направили), ви тежи, прошката може да ви се стори непостижима, затова да си кажете, че можете да преминете през това, е важна стъпка в процеса на изцеление. Започнете, като се запитате: “Вярвам ли в способността си да се справя? Да се променям и усъвършенствам, като в същото време признавам, че имам недостатъци като всички останали?“

Дори ако мозъкът ви отговори с категоричното „не“, предизвикването на негативните ви мисли по този начин може да ви помогне да започнете да виждате възможността да си простите, което е необходимо, за да започнете действително да го правите.

Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса

Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи

2. Отнасяйте се със себе си така, както с най-добрия си приятел

Когато сме направили нещо, което е извън зоната ни на морален комфорт, често започваме да се самобичуваме за това, което всъщност не помага. Така че трябва да практикуваме много състрадание към себе си.

Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле

Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер

Още: Как да се помирим според зодията: С Лъв няма смисъл да спорим, Скорпионът трудно изтрива от черния списък

Как всъщност да го направите? Познавате ли чувството, когато най-добрият ви приятел се обажда след раздяла и започва да говори ужасни неща за себе си? Вероятно в такъв момент казвате нещо от рода на: „Хей, и ти си човек, бъди мил към себе си“.

Но невинаги си предоставяме такова самосъстрадание, ето защо простият въпрос как би изглеждало да се обръщате към себе си, сякаш говорите с приятел, може да ви накара да се почувствате малко по-добре. Само този въпрос може да ни помогне да смекчим негативните чувства, които може да имаме към себе си.

Ако сте критични към приятелите си, този съвет може да не работи толкова добре за вас. Вместо това опитайте да погледнете на себе си като на невинно дете. Трябва да се опитате да запомните, че да се правят грешки е човешко. Може би наистина сте сбъркали, но това не означава, че сте лош човек.

3. Напишете (или изговорете) фактите

Още: Най-разтърсващата притча за прошката

Често, когато направите нещо нередно, може да почувствате непреодолим прилив на вина. Това може да ви изкуши да погледнете над ситуацията през мъглява смесица от самоомраза и катастрофично мислене, или дори да се опитате да отречете ефекта, който са имали действията ви.

В тези случаи може да ви помогне да запишете случилото се, дори да не е красиво, да си го кажете на глас (може би във видео или гласова бележка) или да го обсъдите с човек, на когото имате доверие. Така ще спрете да размишлявате и ще възприемете ситуацията като урок.

Ако не можете да бъдете честни със себе си, е по-трудно да продължите напред и да промените поведението си в бъдеще.

4. Опитайте се да се поправите

След като сте погледнали на ситуацията през призмата на повече състрадание и сте размислили какво наистина се е случило, можете да се запитате как бихте искали да поправите грешката си.

Да речем, че сте ядосани на себе си, че сте допуснали да мине още една седмица, без да почистите апартамента си. Може да погледнете календара си и да измислите ден, в който да го направите. Ако провинението ви е нещо подобно на това да крещите на близък човек по време на парти, може да обмислите начини да се предпазите от прекаляване с алкохола в бъдеще.

Идеята не е да се наказвате, а да използвате съжалението си като възможност за личностно израстване.

5. Изпробвайте тази мантра и си я повтаряйте

„Направих най-доброто, което можех в момента, със знанията, които имах. В бъдеще ще се справя по-добре.“ Това напомняне може да предизвика вътрешния ви критик и да ви напомни, че сте достойни за прошка.

Или може да опитате тази мантра от четири кратки изречения, вдъхновени от традиционната хавайска практика за помирение: „Съжалявам. Моля те, прости ми. Благодаря ти. Обичам те.“ Това е вид покаяние или начин да признаеш грешката, която си допуснал.

6. Не забравяйте, че прошката е процес

Може да е необходимо нещо повече от мантра или бърз вътрешен разговор, за да се освободите от обидата, която държите към себе си. Може би трябва да работите с терапевт или друг специалист по психично здраве, който да ви насочи в процеса на самопрощаване. Независимо от това, в крайна сметка вероятно ще трябва да си осигурите малко търпение.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Емилия Златева
Емилия Златева Отговорен редактор
Новините днес