Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Над 30 млн. лв. без ДДС поръчка за стадиона на "Локомотив" ПД: Крайно любопитна математика

20 ноември 2024, 18:00 часа • 5798 прочитания

Цените за изграждане на нова централна трибуна на стадион "Локомотив" в Пловдив трябва да са представени до втория знак след десетичната запетая. Това е условие, посочено в документацията за участие в обявената в началото на юни, 2024 година обществена поръчка (стр. 31, номер на поръчката: 00267 – 2024 – 0046). Това условие е едно от нещата, които правят впечатление във въпросната поръчка.

Още: Левски прекрати преговорите за продажбата на нежелан от Генчев - новият треньор ще решава съдбата му

Още: Коледно чудо: Ботев и Локомотив Пловдив се обединиха в духа на празника

Прогнозната стойност на поръчката е 37 400 100 лв. без ДДС – освен за централната трибуна на стадиона, обществената поръчка се отнася и за благоустрояване и инфраструктура на стадиона.

Поръчката е спечелна от ДЗЗД "Домът на Локомотив", с 96,15 точки, а на второ място е класирана "Рудин" ООД, с 90,67 точки – други участници в крайното класиране няма. Спечелилата оферта е на стойност 33 882 269,95 лв., докато тази на второ място е 31 980 219,24 лв., т.е. не печели най-ниската като ценова стойност оферта, което по принцип е основен критерий да бъде спечелена обществена поръчка. В случая обаче заложеният критерий е съотношение между качество и цена.

Още: Обвиниха Крушарски в лъжа и манипулация: Явно има подкрепа отгоре, но обрича Локо Пловдив на фалит

Още: Ужасна трагедия: Бивш футболист на ЦСКА почина на едва 34-годишна възраст

Още: Изпълнителният директор на ЦСКА: Стоя здраво зад Томаш, селекцията е в подготовка

Уроци по математика

Внимателен прочит на протокол 2 от документацията за работата на оценяващата комисия по поръчката разкрива интересни подробности. Именно там е посочено в детайли как се формират цените, с които участниците да спечелят поръчката се състезават.

Още: Арда прибира натирен от Лудогорец

Още: Тим от Първа лига разкара ялов бразилец

Какво прави впечатление – че спечелилият консорциум включва като елементи в ценообразуването само 0,01% разходи за механизация (поддръжка и ремонт на използваните машини) и също само 0,01% доставно-складови разходи. Това значи, че за механизация офертата на ДЗЗД "Домът на Локомотив" е с 99,96% по-добра от средната стойност на предложенията на другите участници в обществената поръчка (те са общо 4), а за доставно-складови разходи – с 99,83%. За сравнение, при "Рудин" процентът в цената, касаещ механизацията, е 20 на сто, а за доставно-складовите разходи калкулираното в ценообразуването е в размер на 3 на сто от цялата цена. Крайната цена на "Рудин" обаче е по-ниска от тази на ДЗЗД "Домът на Локомотив" - голямата разлика е в разходите за труд.

Още по-интересно е що се отнася до предвидената печалба – отново 0,01%, което е с 99,85% по-благоприятно от средната стойност на другите участници! За сравнение, тази на "Рудин" е 8%!

Още: Илиан Илиев разкри от какво се нуждае националния отбор в баража срещу Република Ирландия

Още: Любопитно решение: Дарко Тасевски остава в Левски?

Още: Крушарски прави отстъпка от 15 млн. лв., дават му 1 млн. лв. и искат да заобикаля Пловдив

 

Обяснения

С какво от ДЗЗД "Домът на Локомотив" обясняват много ниските си разходи за механизация – машините са наети, като в договорите за наем било предвидено, че било ангажимент на наемодателя да поеме сервизното обслужване, винетките, годишните технически прегледи, данъци, пътни такси и извършването на основните ремонти на техниката. Съответно, оценяващата комисия заключва, че разходи за наемане на механизация за непредвидени работи няма да бъдат правени извън разходите за наем, които вече са калкулирани в ценовото предложение на ДЗЗД "Домът на Локомотив". А консорциумът казва, че 0,01% допълнителни разходи върху механизацията са предвидени за евентуални глоби при използването на строителната техника. За сравнение, "Рудин" предвижда да използва контейнери за складиране на специфични строителни материали, поддръжка и почистване на откритите складови площи, а при доставка на бетонови и циментови разтвори доставчикът го прави непосредствено там, където съответните разтвори ще се изливат.

Още: Крушарски иска да строи централната трибуна на „Лаута“, дава печалбата на Локомотив

За доставно-складовите разходи обяснението е, че единият партньор в ДЗЗД "Домът на Локомотив" - "Стройколукс" ООД, имал много добри отношения с местни търговски партньори и това е предимство за договаряне на "значителни отстъпки". Компанията имала и рамкови споразумения, съгласно които не се включват разходи за транспорт. Комисията приема обосновката, като счита, че когато имаш богат опит в строителството, доставчиците на материали ще дават приоритет и на доставките към теб. За сравнение, "Рудин" също казва, че има дългогодишно сътрудничество с доставчици.

Що се отнася до печалбата на ДЗЗД "Домът на Локомотив" - в обосновката защо се приема от комисията пише не 0,01%, както е посочено в офертата, а 12%! Защо това е така?

За финал – по отношение на ценовата част в критериите за изпълнение на обществената поръчка класирането е следното - победа за "Рудин", но с по-малко от 2 точки пред ДЗЗД "Домът на Локомотив" (при оценката на всички изискани в обществената поръчка критерии ДЗЗД "Домът на Локомотив" печели с 5,48 точки аванс пред "Рудин"):

Кой кой е

ДЗЗД "Домът на Локомотив" е съставено от две компании - "Билдком БГ" ЕООД и "Стройколукс" ООД. Едноличен собственик на първата е Георги Георгиев, а в "Стройколукс" ООД съдружници са Христо Томов и Атанас Кисьов, като Томов е с много по-голям дял. Със "Стройколукс" Томов построява жилищните комплекси "Райски кът" 1 и "Томов плаза". Чрез дружеството "Стройколукс София" Томов е инвеститор в няколко комплекса в София. Отделно той е собственик или съдружник в няколко хотела във Велинград и по Черноморието, сред които "Арте" и "Кашмир" ("Арте" е построен от "Стройколукс"), пише "Капитал". Освен това, Томов е съдружник с Георги Георгиев в строителната компания "Екоинвест БГ Пловдив".

Справка в Търговския регистър на Actualno.com показва, че съдружници и управители в "Рудин" ООД са Динко Динев и Живко Желев. Динев е съименник на един от братята Диневи - строителен предприемач и почетен консул на Грузия. Компанията "Диневи Груп", която създава заедно с брат си Йордан Динев, тази година отбелязва 35 години. Но управителят на "Рудин" е с различно бащино име от това на братя Диневи.

Интересен факт - "Билдком БГ" подава жалба срещу поръчката в КЗК, но тя не е уважена. Жалбата е защото наименованието на поръчката се припокрива с Обособена позиция 1 ("Благоустрояване и инфаструктура" и "Централна трибуна", част от общинската спортна инфраструктура – стадион "Локомотив" - град Пловдив) и че в документацията за възлагане на поръчката не е посочено, че има две обособени позиции. Освен това, не било ясно каква е прогнозната стойност на поръчката – защото не е ясно посочено дали обществената поръчка е за отделната обособена позиция (изгражданетона централната трибуна) или цялата поръчка. И най-важното – компанията казва, че предвиденият в поръчката срок от 60 дни за допълнителни дейности (стойността им е 3 400 000 лв. без ДДС) е много кратък, защото (един от факторите) ще трябва да е евентуално ползване на специализирано оборудване. Отделно, фирмата смята, че не е справедливо да има банкова гаранция със срок колкото е дълъг срокът на основното строителство плюс 60 дни, което ще блокира в банка вложени пари от съответния участник в състезанието за поръчката без да има сигурност, че ще я спечели или че въобще ще трябва да се правят каквито и да е допълнителни дейности. "Билдком БГ" не е съгласна и да се включва инфлация при формирането на цените в офертата, защото инфлацията е бъдещо несигурно събитие.

Всъщност, централната трибуна на стадион "Локомотив" в Пловдив излиза близо 45 млн. лв. с ДДС, докато останалите 3 трибуни общо ще струват засега около 17 млн. лв. с ДДС. А поръчката за централната трибуна на стадиона е втората публикувана – първо имаше такава през 2023 година, но оферти трябваше да се дадат за 3 дни, последваха обжалвания и съдът отсъди в полза на жалващите се, макар КЗК да подкрепи общината. Затова поръчката беше наново публикувана.

Още: Бойко Борисов: Ние направихме стадионите на Ботев и Локо Пловдив

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес