Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво става с тялото ни след ядене на мед от борови връхчета?

06 юли 2022, 14:16 часа

Медът сам по себе си е изключително полезен продукт. Той може да бъде от различни билки или клончета. Боровият мед е един от най-разпространените и предпочитаните, тъй като е богат да витамини, полезни микроелементи и етерични масла. Има силно изразени бактерицидни и противовъзпалителни свойства и е особено препоръчително да се консумира при простуда, възпаления на гърлото и дихателните пътища, проблеми със стомаха и др. Забързва оздравяването и облекчава кашлицата.

Лекар каза колко мед на ден е добре да се яде

Боров мед

Обикновено за този мед боровите връхчета се събират през месец май. Трябва да уточним, че боровият мед или още познат като сладко от шишарки, не е продукт на пчелите. Той се прави от хората, всъщност той е вид сладко и има много различни рецепти за приготвянето му. От боровите връхчета може да се направи и чай, след като се изсушат и този чай е много полезен при настинки и бронхит. Може да се консумира през целия ден за облекчаване на симптомите и по-бързо възстановяване на организма.

Рецепта за приготвяне на мед от борови връхчета

Една от най-известните рецепти за приготвянето на този мед е с 400 г борови връхчета, четвърт чаена лъжица лимонтузу, литър вода и 1-1.2 кг захар. 
Боровите връхчета се измиват добре и се поставят в купа с чистата вода. Вари се за около 20-22 мин след кипването. Оставете течността да престои едно денонощие, за да се поемат изцяло свойствата и аромата на боровите връхчета. 

На другия ден поставете захарта в тенджера и я залейте с престоялата отвара. Прибавете и лимонтузуто и варете около 60-90 минути след кипване. Вари се на бавен огън до получаване на нужната гъстота. След това медът се затваря в бурканчета.

Истинският мед може да бъде разпознат само така

Може да си направите и боров мед от борови пъпки. Трябват ви 100 борови пъпки до 3 см или 50 зелени шишарки отново до 3 см, килограм захар, 2 л вода, чаена лъжица лимонтузу.
Пъпките или шишарките се заливат с водата и се вари, докато не се изпари половината течност. След това пъпките се намачкват, а ако сте решили да използвате шишарки - не е необходимо. Прецедете отварата, добавете захарта и отново варете до сгъстяване. 

Може да проверите дали гъстотата е достатъчна, като капнете няколко капки в чиния - ако не се разтече, е готово. Цветът трябва да бъде тъмнокафяв. Преди изключването на котлона се добавя и лимонтузуто и отново се разбърква добре. След това пренасяте меда в бурканчета и ги затваряте добре.

Такъв мед може да се направи и от елови, смърчови пъпки или зелени клонки.

Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес