Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво ще е случи с тялото ни, ако ядем редовно броколи?

22 февруари 2022, 15:10 часа

Броколите са вид зеленчук от семейството на Кръстоцветни, отглеждано от италиански фермери през пети век. В Европа и света обаче се разпространи през двайсетте години на миналия. Зелените съцветия са лесни за приготвяне и са богати на комплекс от витамини и минерали. И така, в броколите има максимално количество витамин К, който е незаменим за пълното усвояване на витамин D, както и за съсирване на кръвта.

Също така броколите съдържат витамините А, Е, бета-каротин, витамините от групата В и витамин Це. От минералите това са  калцият, желязото, магнезият, манганът, фосфорът и медта. Също така, броколите са богати на много антиоксиданти, които предпазват клетките ни от разрушаване. Освен това, както показва скорошно проучване, антиоксидантите имат подчертан противораков ефект.

Каротеноидите, флавоноидите, сулфорафанът и други антиоксиданти участват активно в неутрализирането на свободните радикали, които разрушават тялото ни и провокират растежа на злокачествени новообразувания. За жените е особено важно това да се вземе предвид, тъй като компонентите, които съставляват броколите, помагат за поддържането на естествен баланс на нивата на естроген в кръвта.

Нарушаването на този баланс може да доведе до растеж на естроген-зависими тумори. По този начин редовната консумация на броколи ни помага да се предпазим от ракът на гърдата и маточната шийка, а мъжете от рак на простатата, твърдят учени. Веществото, което е част от броколите и помага да се устои на няколко вида онкология наведнъж, се нарича индол-3-карбинол. Именно той намалява нивото на нежеланите естрогени, нормализира процесите в репродуктивните органи на мъжете и жените, а също така унищожава раковите клетки.

Витамините С и К помагат за укрепване и повишаване на еластичността на кръвоносните съдове, магнезият действа понижаващо на налягането на кръвта, а желязото насища кръвта с кислород. Освен това, всички фибри свързват излишния холестерол от черния дроб и внимателно го отстраняват от тялото през червата. Това има благоприятен ефект не само върху състоянието на съдовете, но и върху работата на стомашно-чревния тракт.

Фибрите, съдържащи се в съцветията на броколите, насърчават висококачествения жлъчен поток, освобождават черния дроб от холестерола и също така нормализират чревната дейност. Благодарение на големите влакна се засилва перисталтиката на стените на тънките и дебелите черва, което процесът на отделяте  на метаболитните продукти се ускорява.

Разтворимите фибри подхранват микрофлората, влияещи благоприятно на  имунитета, а също така увеличава производството на серотонин. Лекари и учени казват, че е препоръчително да се ядат варени или печени броколи поне три пъти седмично. Следователно това ще намали риска от развитие на заболявания, свързани със сърцето. Така че, хапвайте си възможно най-често от този полезен зеленчук!

Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес