Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво показва долната граница на кръвното налягане?

03 юли 2023, 09:44 часа

Долната граница на кръвното налягане, обикновено наричана диастолично кръвно налягане, е основно измерване, използвано за оценка на здравето и функционирането на сърдечносъдовата система. То представлява силата, упражнявана върху артериалните стени, когато сърцето е в състояние на покой, или диастола. Разбирането на значението на долната граница на кръвното налягане дава ценна представа за цялостното здраве на индивида и риска от развитие на различни сърдечносъдови заболявания.

Диастолното кръвно налягане се записва като второто число в показанието за кръвно налягане, например 120/80 mmHg, където 80 представлява диастолното налягане. Това измерване е от решаващо значение, тъй като показва съпротивлението в кръвоносните съдове, когато сърцето е в покой. То отразява способността на артериите да се разширяват и свиват ефективно, което позволява правилното протичане на кръвта в цялото тяло.

Високо кръвно и нисък пулс - какво да предприемем?

Долната граница на кръвното налягане в рамките на нормалния диапазон, обикновено около 60-80 mmHg, предполага здрава сърдечносъдова функция. Тя показва, че артериите са еластични и могат лесно да поемат кръвния поток, осигурявайки достатъчно кислород и хранителни вещества на тъканите и органите в тялото. В такива случаи рискът от сърдечносъдови заболявания, като инфаркти, инсулти и бъбречни проблеми, е сравнително нисък.

Постоянно повишената долна граница на кръвното налягане обаче може да е показателна за скрити здравословни проблеми. Високото диастолно кръвно налягане, често над 90 mmHg, е известно като диастолна хипертония. Тя предполага, че артериите са по-твърди и по-малко гъвкави, което кара сърцето да работи по-усилено за изпомпване на кръвта. Диастолната хипертония може да доведе до различни усложнения, включително увреждане на артериите, сърцето, бъбреците идруги жизненоважни органи, ако не се лекува.

Кое е най-опасното високо кръвно?

Освен това прекомерно ниската долна граница на кръвното налягане също може да предизвика притеснения. Хипотонията, дефинирана като диастолно налягане под 60 mmHg, може да доведе до недостатъчно кръвоснабдяване на органите и тъканите. Симптомите могат да включват замаяност, лесна уморяемост, припадък и умора. Хипотонията може да се дължи на дехидратация, странични ефекти от лекарства, хормонален дисбаланс или основни медицински състояния и изисква медицинска помощ за установяване и отстраняване на основната причина.

Долната граница на кръвното налягане, или диастоличното кръвно налягане, играе решаваща роля при оценката на сърдечносъдовото здраве. Нормалният диапазон на диастолното налягане показва ефективен кръвоток и по-нисък риск от сърдечносъдови заболявания. Ненормалните стойности, високи или ниски, могат да показват основни здравословни състояния и да изискват медицинска намеса. Редовното проследяване на кръвното налягане и консултацията със здравни специалисти са от жизненоважно значение за поддържане на здравословен диапазон на кръвното налягане и цялостно благополучие.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес