Мандарините са цитрусови плодове с родина Китай, откъдето произлиза името им. Кората ми е наситено оранжева, жилава и предпазва сладката и сочна вътрешност. Плодовете растат върху цъфтящи цитрусови дървета с малък до умерен размер. Докато узряват, те се променят от наситено зелено до познатия оранжев цвят.
Хранителен профил
Още: Изненадайте любимия с най-невероятен мус от черен шоколад
Още: Ето какви са невероятните ползи от фастъченото масло
Мандарините са изключително богати на хранителни вещества. Една средно голяма мандарина (88 г) съдържа:
* 47 калории
* 12 г въглехидрати
* 0,7 г протеини
* 0,3 г мазнини
* витамин С: 26% от препоръчителната дневна доза
* магнезий: 2,5% от дневната доза
* калий: 3% от дневната доза
* мед: 4% от дневната доза
* желязо: почти 1% от дневната доза.
Този “мощен” малък плод доставя над четвърт от дневната ни доза витамин С, който е важен за здравето на кожата, заздравяване на раните и правилното функциониране на имунната система. Мандарините доставят и важни минерали. Макар да не са богат източник на мед, съдържанието им на мед е много по-високо от това в повечето плодове. Медта е от голямо значение за здравето, помага за производството на червени кръвни клетки и усвояване на желязото. По този начин помага за пренасяне на кислород до тъканите.
Освен витамини и минерали, една средна мандарина доставя 8% от дневната доза фибри. Те подхранват полезните чревни бактерии, които подпомагат храносмилането и дори съдействат за намаляване на риска от хронични заболявания като диабет и сърдечни заболявания.
Какво лекуват мандарините?
Още: Гулията ни носи тези 7 невероятни ползи - ето кои са те
Като повече цитрусови плодове, мандарините са богати на витамини, фибри и полезни растителни съединения. Консумирайте ги редовно, за да се възползвате от полезните им свойства. Освен това, мандарините са лесни за консумиране като закуска, в смути, в салати или десерти.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин
Ползи и вреди от мандарините
Богати на антиоксиданти
Мандарините съдържат полезни растителни съединения като флавоноиди - вид антиоксидант, който помага на защита на тялото срещу дисбаланса на свободните радикали. По този начин предотвратява стареенето и появата на болести като рак и сърдечни заболявания.
Друг начин, по който флавоноидите могат да помогнат за предпазване от рак, е чрез потискане на гени, които поддържат растежа на раковите клетки и деактивиране на съединения, насърчаващи рака.
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Подсилват имунната система
Поради високото съдържание на витамин С мандарините засилват вашата имунна система. Витамин С е антиоксидант, който повишава функцията на клетките на имунната система да се борят срещу оксидативно увреждане. По този начин съдействат за унищожаването на вредните микроби. Нещо повече, витамин С подобрява целостта на кожата и тъканите. Добавянето на високи дози витамин С може да съкрати времето за зарастване на рани в определени ситуации.
Подобряват чревното здраве
В мандарините има фибри, които благоприятстват храносмилането. Срещат се в две форми - разтворима и неразтворима.
Мандарините са много богати на разтворими фибри, които образуват гел в храносмилателния тракт. Той “изтегля” вода в червата, за да омекоти изпражненията, което облекчава движението на червата. В мандарините има и неразтворими фибри, които преминават през червата без да се разградят. И двата вида фибри се свързват с намаляване риска от хронични заболявания и дори подпомагане борбата с наднормено тегло.
Мандарините - ползи и странични ефекти
Намаляват риска от поява на камъни в бъбреците
Проучване сред голям брой хора свързва диета, богата на мандарини, с намален риск от камъни в бъбреците, които представляват кристализирани минерали, отделяни от тялото с урината. Камъните могат да бъдат изключително болезнени при отделяне.
Ниските нива на цитрат в урината може да причинят образуване на определени видове камъни в бъбреците. За щастие, редовната консумация на цитрусови плодове може да повиши нивата на цитрат, което води до намаляване риска от камъни в бъбреците.
Как да съхраняваме мандарините?
Може да съхранявате цели мандарини на стайна температура до 1 седмица. След като ги обелите, трябва да ги поставите в хладилника. Ако държите цели мандарини в хладилника, те издържат до 6 седмици. Освен това, много хора ги предпочитат студени. Имайки предвид, че мандарините са с тънка ципа и представляват 85% вода, не е за предпочитане да се държат под температурата на замръзване (под 0 градуса).