Съвременният начин на живот, изпълнен със стрес, приемът на антибиотици, нарушаващи стомашната флора и убиващи полезните бактерии в червата, налагат прием на пробиотици, които да подсилят имунната система и да доставят на организма липсващите му за поддържане на доброто общо здравословно състояние добри бактерии. Най-полезен е приемът на пробиотици чрез храната. Богати на пробиотици са киселото мляко, киселите краставички, зеле и други ферментирали зеленчуци и кефирът.
Още: Противопоказания от лютия червен пипер
Още: Какаово и кокосово масло - кое за какво се използва
Какво представлява кефирът?
Това е ферментирала млечна напитка от козе, краве или овче мляко, съдържаща кефирени зърна, отличаваща се с отлични вкусови качества и доказани ползи за здравето. Кефирът от краве мляко е най-богатият на витамин Д и се препоръчва при дефицит на витамина. Кефирените зърна са богати на полезни бактерии и дрожди и подобряват общото здравословно състояние на организма. Кефирът има леко кисел вкус, газиран е, консистенцията му е като на айрана. Добре е да се има предвид, че напитката е слабоалкохолна – от 0,08% до 2%, което е пренебрежимо количество, но е добре да се знае и да не се приема от деца под определена възраст. Внимателно трябва да се консумира от хора, страдащи от язва на стомаха. За сметка на това е подходящ за прием дори от онези, които са с непоносимост към лактоза.
Напитката произхожда от Централна Азия и е популярна в Русия. Може да се консумира чист или вложен в сладки изкушения, кремове, десерти, студени супи. Може да се използва вместо заквасена сметана, да се смесва с мюсли и други подобни зърнени закуски, да се добави към смутито. Препоръчва се приемът му вечер, като дори може да замести традиционната вечеря и да допринесе за отслабване, тъй като засища и премахва усещането за глад, и спокоен сън, благодарение на съдържаща се в него аминокиселина триптофан, която повлиява благоприятно заспиването и качеството на съня. Важно е да се има предвид, че е естествен диуретик и е възможно да причини увеличаване на количеството на урината и броя на посещениято до тоалетната.
Още: Има ли противопоказания от хряна - за какво трябва да внимаваме
Още: Вижте какви са ползите от чая от чубрица
Какви са ползите от приема на кефир?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Билката естрагон как да я използваме и за какво е полезна
Още: Арабската подправка заатар, която бързо ще ви пренесе в Ориента
Кефирът се грижи за здравето чрез:
- стимулиране на имунната система,
- регулиране на функционирането на храносмилателната система,
- поддържане на кръвното налягане в нормални граници,
- подпомагане на здравето на сърцето,
- балансиране на стомашната флора,
- лечение на кожни проблеми – екземи, акне и други,
- доставяне на фолиева киселина, калций, фосфор, магнезий, витамини от група В на организма,
- успокояване нервната система, депресия, изнервеност, психическа преумора, безсъние,
- счита се, че подпомага дейността на панкреаса, черния дроб и бъбреците, както и че притежава изразено антитуморно действие.