Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какви са причините хората да лъжат постоянно

28 септември 2023, 17:46 часа

Спекулира се, че малко след появата на езика хората са се научили как да манипулират, без да използват физическа сила. Въпреки че, тъй като лъжата е толкова дълбоко вкоренена човешка черта, къде да теглим границата, за да избегнем злонамереността?

Защо възрастните лъжат

От най-ранна възраст ни учат как да бъдем нечестни, за да отговаряме на социалните норми: да избягваме грубостта или дори да помагаме на хората. Измамването изисква много енергия – мозъкът работи усилено, за да демонстрира неверни твърдения, защото се опитва да потисне истината. Инхибирането на темпоралния лоб – разстройство, което кара хората да казват всичко, което мислят. И така, способността да се лъже е основно признак за добре функциониращ мозък.

Най-двуличните зодии според астрологията

Лична изгода

Престъпниците плетат измами, за да спечелят награди; политиците въртят лъжи, за да дойдат на власт или да надуят определен образ. Много от нас добавят едно или две допълнителни специални умения в кандидатурата за работа, за да бъдат наети. Дори игрите с карти са предназначени да насърчават желанието за измама, за да спечелите.

Честността причинява болка

Истината е неудобна: понякога за говорещия, понякога за опонента, а понякога и за двамата. Казването на истината може да ви накара да се почувствате добре със себе си – бреме от плещите ви. Наистина е ужасно за хората, които трябва да преглътнат вашата истина. Като социални същества ние трябва да взаимодействаме помежду си и често се предпазваме един друг от нараняване с думи.

Хлъзгав наклон

Ежедневно сме измамени. Ето защо решаваме да не вярваме на човека, който не е бил честен с нас многократно. Доверието е ценна стока – доста е трудно да го върнете и работи и в двете посоки. Мнозина са склонни случайно да изпуснат невинна лъжа. Тогава нещата стават сложни и тежки, когато веригата от измислени факти продължи.

Проучване

В името на науката изследователите често трябва да крият истината от участниците, за да получат по-точни резултати. Дори плацебо ефектът на лекарствата е открит чрез измама.

Защита на другите

Често безобидните неистини, които казваме, целят да предпазим другите. Ако близък приятел поиска да пази тайна – устните ни са запечатани. Въпреки това, може да се наложи да прикриете следите – тогава въображението се проявява.

Адаптиране

Тъй като сме хора, непременно ще има моменти, когато ще бъдем недоволни от нещо или с някого. Не е най-идеалното да казваме на колега, че си скубем косите всеки път, когато ни заговорят. Това ще създаде враждебна работна среда. Имаме колективна инвестиция в нечестност. Лъжата е напояване на почвата на социалното взаимодействие.

Самосъхранение

Тъй като светът изглежда по-отворен към различията, не можем да пренебрегнем факта, че нетолерантността преобладава. Хората признават, че се страхуват да говорят открито за актуални проблеми, за тревогите/загрижеността си, за да не бъдат нападнати.

Несигурност

Всеки един от нас има различна личност. Може да мислим, че за да получим любов от хората, трябва да сме перфектни. Когато някой посочи несъвършенствата ни възниква безпокойство. Фройд определя лъжата като его-защитен механизъм: психологическа стратегия, която защитава нашето основно чувство за самосъхранение от информацията, която може да ни нарани. Ето как фалшивите твърдения започват да виждат светлина.

Зодиите, които изобщо не могат да лъжат

Всичко е психологическо

Статистиката е вярна – светът е като камбана. Повечето от нас попадат в рамките на стандартното отклонение, но има и изключения: ако вярваме в съществуването на „предимно“ честни хора, със сигурност знаем, че патологичните лъжци са навсякъде. Въпреки че няма такова медицинско състояние, множество психични заболявания могат да накарат хората да станат неудържими от измама (напр. биполярно разстройство).

Ако копаем по-дълбоко, има толкова много причини хората да лъжат. Битката между измамата и доверието в себе си е вечна: наивността и честността често причиняват страдание, докато нечестността често обръща печалбата. Следователно, какво биха избрали хората? Това е само храна за размисъл.

Петя Недева
Петя Недева Отговорен редактор
Новините днес