Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Каква дневна доза калций е полезна за нашия организъм?

23 април 2024, 17:11 часа

Калцият е много важен за профилактика и лечение на остеопороза, остеомалация или рахит.

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

Още: Колко време най-малко трябва да се вари прясното мляко

Д-р Татяна Занин разказва за неговата роля и значение. 

При това, е полезен и в ситуации, които затрудняват организма да абсорбира този минерал, като продължителна употреба на кортикостероиди, възпаление на червата или целиакия. Но прекомерната уротреба на калций може да причини и някои проблеми, като камъни в бъбреците, запек и болки в стомаха. Затова калциеви добавки трябва да се използват само под ръководството на лекар или диетолог.

Кога се препоръчва повече калций?

Още: Започнете да дъвчете суров джинджифил всеки ден и разберете какво се случва с тялото ви

Още: Еликсир за бронхите: Този чай стимулира отхрачването и възстановява лигавицата

Усиленото приемане на калций обикновено се препоръчва за лечение на някои здравословни проблеми, например:

- остеопороза;

- остеомалация;

- хипокалциемичен рахит;

Още: 10 често срещани капана при пазаруване на Черен петък и как да ги избегнем

Още: 6 причини да осигурите работно облекло за служителите си

- използване на кортикостероиди като преднизон, преднизолон или хидрокортизон;

- хипокалцемия;

- възпалителни проблеми на червата;

- бариатрична хирургия;

- целиакия;

- недостатъчно приемане на калций чрез храната.

Как да приемате калций и магнезий, за да не навредите на здравето си?

Важно е да запомните, че витамин D е от съществено значение за усвояването на калций в организма. Затова се препоръчва също така редовно да се правят слънчеви бани и да се консумират храни, които са източници на витамин D, като яйчени жълтъци, мляко и млечни продукти.

Видове калциеви добавки

Калциевите добавки се намират под формата на капсули, таблетки или инжекции, като калциев цитрат, калциев карбонат, калциев фосфат или калциев глюконат, и може да се продават в изолирана форма или в комбинация с витамин D. Видът, дозировката и продължителността на употребата на калциеви добавки трябва да бъдат препоръчани от лекуващия лекар или диетолог.

1. Калциев карбонат

Калциевият карбонат е подходящ за лечение и профилактика на остеопороза и хипокалцемия, като препоръчителната доза варира от 100 мг до 500 мг на ден. Тъй като калциевият карбонат се нуждае от стомашна киселина, за да се абсорбира, тази добавка винаги трябва да се приема с храна и чаша вода.

2. Калциев цитрат

Калциевият цитрат се усвоява по-лесно и обикновено се препоръчва на хора с промени в образуването на стомашна киселина.

3. Калциев фосфат

Калциевият фосфат обикновено се свързва с витамин D и може да се намери под формата на таблетки от 600 до 1600 мг. Тази добавка обикновено е подходяща за профилактика на рахит, също за профилактика и лечение на остеопороза.

4. Калциев глюконат

Калциевият глюконат е под формата на инжекции и се прилага при спад в степента на калций в кръвта. Също и при лечение на хиперкалиемия - което представлява повишаване на нивата на калий. Калциевият глюконат обаче трябва да се прилага само в болнична среда.

Изненадващата полза от калция за здравето на сърцето

5. Калциев казеинат

Калциевият казеинат е сол, получена от извличането на млечен протеин. Може да се използва като съставка в добавки за спортни цели, тъй като стимулира натрупването на мускулна маса и физическата устойчивост.

Възможни странични ефекти

Употребата на калциеви добавки може да причини болки в стомаха, повръщане, оригване, запек, сухота в устата, увеличен обем на урината, загуба на апетит или метален вкус в устата.

Калциевите добавки могат също да затруднят усвояването на цинк и желязо. При това, приемът на повече от 2000 мг калций на ден може да увеличи риска от калцификация на кръвоносните съдове и поява на сърдечно-съдови заболявания.

Кой не трябва да използва калциеви добавки?

Калциевите добавки не се препоръчват при хора с тежка бъбречна недостатъчност, тежка хиперкалциурия, хиперкалциемия, хипервитаминоза D или саркоидоза. Деца и бременни жени използват калциевите добавки само под ръководството на лекар. И въобще, по принцип, хората, които приемат лекарства, трябва винаги да се консултират с лекар, преди да използват калциеви добавки. Това е така, защото тези препарати могат да променят ефектите на лекарствата.

Внимание! Статията е предназначена за информация. Предпазвайте се от самолекуване и винаги се допитвайте до медик-специалист!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес