Кое кръвно налягане е нормално?
Приемливите средни стойности на нормалното „кръвно“ са 120 на 80. Наследствеността, затлъстяването, стресът, излишната сол и лошото хранително меню са главните причини за високо кръвно налягане.
Ето какво разказва д-р Синтия Лейте.
А в това видео може да проследите (със субтитри на български) нейният разговор по темата с проф. Педру Салерну.
Все по-често, с оглед на променящите се хранителни и поведенчески навици на съвремието, в което живеем, трябва да обръщаме сериозно внимание на борбата с „високото кръвно“, както обикновено в разговор наричаме хипертонията.
Липсата на контрол на кръвното налягане може да причини различни усложнения, които могат значително да влошат качеството на живот. Хората, които пренебрегват изграждането на здравословни хранителни навици, ядат много сол, имат наднормено тегло, прекаляват с консумацията на алкохол или страдат от диабет, са изложени на по-голям риск от развитие на хипертония.
Как да „смъкнем“ високото кръвно?
Този въпрос е един от най-често срещаните, когато търсим теми, свързани с хипертония в интернет, като например: „Какво мога да сторя, за да „сваля“ веднага високото кръвно?“
Първото и най-важно правило е следното: лечението на хипертония трябва да се наблюдава, насочва, регулира и контролира от лекар. То включва, в допълнение към медикаментите, възприемането на навици, насочени към здравословен начин на живот, като, например, поддържане на балансирана диета и адекватно тегло, редовно извършване на физическа активност, контрол върху консумацията на алкохолни напитки и отказ от тютюнопушенето.
Лекар: Високото кръвно издава излишък от този хормон
Обаче някои хора вярват, че има начини за бързото смъкване на високото кръвно. По този въпрос кардиологът Аудеш Фейтоза - специалист по хипертония, предупреждава изрично, че никак не е добре кръвното да се понижава бързо и рязко.
Когато се налага бързо сваляне на кръвното, това се извършва в болница, спешно отделение или интензивно отделение. В домашни условия не е безопасно бързото сваляне на кръвното, обяснява кардиологът, който работи основно в профилактика на сърдечно-съдовите заболявания.
Обикновено у дома кръвното налягане се качва заради фактори като стрес, безпокойство и някакъв вид болка, като главоболие. В този случай лечението трябва да е симптоматично, с посочените лекарства, например за главоболие, стрес, тревожност. Но всичко това е съвсем различно от лечението на човек, който има дълготрайно високо кръвно, поддържайки го през целия ден.
В случай на подозрение, че кръвното им се е покачило, хората не бива да разчитат на домашни рецепти или да следват самодейни указания. Когато кръвното се вдига от време на време, не е никак безопасно да го понижавате много бързо. В този случай, при всяко съмнение или подозрение, непременно би трябвало да потърсите спешна помощ.
Важно е населението като цяло да не подценява грижите за сърдечно-съдовите заболявания. Хипертонията, например, е „тиха“ болест, която вече е засегнала всеки трети възрастен - но има начини да се лекува. Не трябва да чакате да възникнат здравословни проблеми, за да следите кръвното си налягане и да отидете на лекар. Важно е да го проверявате редовно.
Кое е най-опасното високо кръвно?
Ето основните препоръки за профилактика и контрол на високо кръвно.
Необходимо е да измервате кръвното си налягане минимум един път годишно. По-често е по-добре.
Практикувайте всекидневна физическа активност.
Поддържайте оптимално тегло; избягвайте затлъстяването.
Спазвайте здравословна диета: малко сол, без пържени храни, наблягайте на повече зеленчуци и плодове.
Ограничавайте консумирането на алкохол. Ако е възможно, не пийте.
Оставете цигарите.
Следвайте съветите на вашия лекар или медицински специалист
Избягвайте стреса. Отделете време за семейството, приятелите и свободното време.
И нещо, което е изключително важно. Всъщност, то е най-важното: никога не спирайте лечението на високото кръвно - това е процес, който продължава цял живот!
Внимание! Тази статия предлага само информация, а не медицински указания. По въпросите, засегнати в нея, се обръщайте към специалист-медик!