Сланината е един от на-уважаваните традиционни продукти, заемащи важно място на българската трапеза. Може и да ви се струва странно, то тази част от прасето е изключително богата на витамини и аминокиселини. Полезно е да я похапваме, но в разумни количества.
Всичко, което да знаете за правилното съхранение на сланината
Ако сте решили да си закупите сланина от магазина, трябва много внимателно да я огледате, преди да я платите. Продуктът трябва да е бял на цвят и със свеж вид. Ако виждате жълтеникави оттенъци, това е признак, че мазнините, които са в състава на сланината, са започнали да се развалят.
Трябва ли да има сланина по месото? Ето как да изберете най-доброто
Технологията за самото съхранение се знае от времето на нашите баби и прабаби. Тя не се е изменила значително с годините. Всяка домакиня знае, че за да запази този продукт годен за консумация, трябва да го осоли много добре и да го постави в дървени съдове.
Има и друг вариант – опушване на сланината. Ако изберете този вид съхранение, трябва да преминете през няколко стъпки. Най-напред сланината се измива и след това се оставя на проветриво място, така че да може да се изсуши. Когато цветът й стане жълтеникав, може да се овкуси с червен пипер, чесън на прах или други подправки. Задължително се съхранява на хладно и проветриво място, така че да издържи максимално най-дълго време.
Продуктът може да се съхранява в хладилник в рамките на 3 дни, но не и повече. В този случай не се налага допълнително да се добавя сол.
Ако сте решили да замразите във фризер тази част на прасето, трябва да знаете, че тя не бива да се консумира след 4 – я месец.
Съхранявайте правилно сланината, така че винаги да имате под ръка няколко слайса, които да придружат любимото ви домашно вино!