До 20% от населението е предразположено към алергични реакции, които се появяват по време на периода на цъфтеж на дървета и растения. Най-силните алергени са полените от бреза, елша, топола, амброзия, киноа и др.
Повечето здравословни проблеми са причинени от периода на цъфтеж на бреза. Алергията към полени от бреза е най-честата. Проявите на заболяването са както следва: сърбеж в носната кухина, поява на секрет от носа, често кихане, назална конгестия. Това явление се нарича популярно "алергия към цветя".
На медицински език името на болестта звучи като сенна хрема. Механизмът на възникване на алергията към дървесен и растителен прашец е следният. По време на периода на цъфтеж на флората прашецът се вдишва от човек и прониква в лигавиците в носната и устната кухина, както и в бронхите.
В човешкото тяло алергенният прашец се атакува от защитните сили на имунната система. Той се възприема като чуждо вещество и се унищожава от имунния отговор. В резултат на тези процеси възникват прояви на алергии.
Симптоми и признаци на сенна хрема
Нека обозначим симптомите на алергия към цъфтежа:
· пациентът има запушен нос и проблеми с обонятелната функция;
· човек може често да киха, да кашля със суха кашлица;
· очите и клепачите се подуват, сърбят, от тях текат сълзи,
· може да се появи обрив по тялото и изпускане от носната кухина;
· носната лигавица набъбва;
Видове пролетни алергии има и как да облекчим симптомите
Симптомите на поленовата алергия обаче са от различно естество. Това може да бъде задух, слабост, общо неразположение, умора, депресия, проблеми с апетита и съня.
Как се проявява алергията към цъфтежа може да бъде индивидуална за всеки. Тоест някой има 2-3 симптома, а друг пациент има всички признаци на заболяването. Температурата рядко се повишава, въпреки че това явление се среща при пет процента от пациентите със сенна хрема.
Освен това има и други явления. Ако цветният прашец на растението е проникнал в хранопровода, тогава проявите на алергии са гадене, болка в епигастричния регион. При навлизане на алергена в бронхите се наблюдава задушаване, подобно на симптомите на бронхиална астма.
Кои фактори влияят върху появата на сенна хрема?
- генетично предразположение. Вероятността да се разболеете от това заболяване достига 50%, ако и двамата родители са имали сенна хрема;
- нездравословен начин на живот (лоши навици, небалансирана, нездравословна диета);
- лоша екология.
Усложнения
Струва си да се отбележи, че алергията към цъфтящи дървета не е толкова безобидна, колкото изглежда на пръв поглед. Ако не вземете подходящи мерки, заболяването може да се усложни. Изброяваме възможните усложнения в този случай:
- силна умора, раздразнителност;
- намаляване на защитните сили на организма.
Как да се преборим с пролетните алергии?
В най-лошия случай могат да се развият такива опасни заболявания: серумна болест, хемолитична анемия, бронхиална астма, екзема и др.
Най-опасни при сенна хрема са анафилактичните реакции с проява на генерализирана уртикария, папулозен сърбящ обрив с червени мехури по тялото. Това също представлява заплаха за възможността от ангиоедем. Това е името на поражението на кожата с хлабава подкожна тъкан, в която се образува силен оток. Това състояние заплашва да наруши функциите на тъканите, органите, лицето и шията, провокира задушаване.
Как да се справим с алергията към цъфтежи с домашни средства?
Ако сте алергични, тогава трябва да се опитате да се предпазите колкото е възможно повече от ефектите на прашеца върху тялото по време на цъфтежа на растенията и дърветата. По-добре е да не излизате навън през деня, особено ако времето е сухо, горещо и безветрено. Компетентно само лекуващият лекар ще отговори на въпроса какво да правите, ако сте алергични към цъфтежа. Въпреки това, като предпазна мярка, можете да посъветвате:
- ядене на храни с противовъзпалителни свойства (орехи, рибено масло, ленено масло);
- вземане на душ веднага след посещение на улицата. Гаргара с чиста вода;
- поддържайте носните проходи чисти. Необходимо е носът да диша добре и за това се измива с разтвор от вода и сол.
Отвари и инфузии от лечебни билки ще помогнат за облекчаване на състоянието с алергии към цъфтящ прах. Въпреки това, преди да ги използвате, по-добре е да се консултирате с алерголог.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.