Научете как да разпознавате признаците на депресия, потърсете помощ и управлявайте психическото си благополучие.
Признаци на депресия
Нормално е да се чувстваме тъжни, когато загубим любим човек, паднем на изпит или дори прекратим връзка. Въпреки това, когато чувството на тъга е продължително и засяга ежедневието ни, това е симптом на депресия.
Други признаци на депресия включват:
- Загуба на интерес към дейности, на които сте се радвали преди
- Загуба на тегло или наддаване на тегло; или намаляване или повишаване на апетита
- Трудности при заспиване или поддържане на съня; или прекомерно сън
- Чувство на възбуда или неспокойствие
- Чувство на умора и липса на енергия
- Чувство за безполезност или прекомерна вина
- Затруднена концентрация или проблеми с мисленето
- Чести мисли за смърт или самоубийство
Как да получим помощ
Ако постоянно се чувствате тъжни и изпитвате някои или всички от горните симптоми, уместно е да потърсите професионална медицинска помощ, особено ако са налице мисли за смърт или самоубийство. Не поставяйте самодиагностика или самоконтрол, без първо да говорите с медицински специалист. Не се смущавайте, ако трябва да потърсите помощ за вашата депресия. Има професионалисти, които могат да ви посъветват за най-добрия начин на действие и да осигурят подкрепата, от която се нуждаете, за да направите положителни промени в живота си. Не забравяйте, че си заслужавате! Всички ние понякога се нуждаем от подадена ръка и няма нищо лошо в това да поискаме помощ.
Какво можете да направите, за да управлявате психичното си благополучие
След консултация с Вашия лекар, по-долу са дадени някои съвети за самоконтрол, които можете да опитате у дома.
Създайте рутина за себе си и включете някакво основно ниво на активност през целия ден. Това е важно, за да дадете на живота си ежедневна цел. Сутрешният джогинг или бързото ходене например ще ви помогнат да започнете деня си с положителна нотка.
Ако искате да излезете от депресията - ето какво е идеално за целта
Създайте ежедневно мото за себе си. Това ще бъде вдъхновението за деня ви. Някои примери биха били: „Животът е твърде кратък, за да се тревожим за всичко“, „Освободете се и живейте“ и „Това е още един прекрасен ден“. Можете дори да си водите дневник с вдъхновяващи цитати; когато попаднете на такъв, отбележете го в дневника си и го прочетете, когато се почувствате зле.
Изберете да се занимавате с дейност, която обикновено бихте харесали, дори и да не искате да я правите. Това е, за да ви предпази от загуба на чувство за себе си и по този начин да намалите нивото на активност до минимум. Добре е да сте заети и заети.
Опитайте нова дейност, която можете да правите с група приятели или, ако предпочитате, сами. Култивирайте нови интереси, които ще ви държат. Можете да опитате скално катерене на закрито, да научите нов език или дори да разгледате многото музеи в Сингапур, тъй като те постоянно организират нови събития.
Храни за бързо преодоляване на есенна депресия
Рали социална подкрепа. Позволете на вашето семейство и приятели да ви помогнат като. те ви правят компания в пътуването ви към по-добро психично здраве.
Не отричайте чувствата си. Колкото по-трудно се опитвате да потиснете или контролирате депресията, толкова по-депресирани може да изпаднете. Избягването не е начинът, но признаването и приемането са първите стъпки към възстановяването.
Почивайте си достатъчно и се хранете редовно. Без достатъчно почивка и правилна диета; няма да имате енергията или умствения капацитет да водите тази битка.
Използвайте утвърдителен, положителен саморазговор. Вярвайте, че животът ви си струва и че сте достойни като човек, независимо какво ви казва умът ви. Знайте, че сте обичани и че животът ви има смисъл, дори понякога да не се чувствате така.
Прегледайте, преосмислете и поставете отново целите на живота си. Мечтайте отново, за да преоткриете тази цел и смисъл в живота си, които ще ви мотивират да живеете по-пълноценен живот.