Поддържането на нивата на добрия холестерол, обозначаван още като HDL, е от голямо значение за снижаване на риска от болести на сърдечно-съдовата система – като инфаркт, атеросклероза и инсулт. Причината е, че даже ако лошият холестерол е на нормално ниво, ниският добър холестерол засилва риска от такива усложнения.
Още: Лечебните свойства на ореховото масло
Още: Социопат или Психопат - по какво се познава
Своето мнение споделя д-р Ана Луиза Лима, кардиолог.
За да повишите нивата на „добрия“ HDL-холестерол в кръвта си, съществуват 4 важни изисквания.
1. Спортувайте редовно.
Още: Какво трябва да знаем за парадонтита - причини за неговата поява и лечение
Още: Какво означава асертивност и защо е важно да я притежаваме
Аеробни упражнения като бягане, ходене, кооездене, плуване са много добри вариантни алтернативи за повишаване на степента на добрия холестерол в кръвта. Препоръчва се да правите поне 30 минути упражнения по 3 пъти в седмицата или, за да подобрите повече резултатите, по 1 час съответните упражнения ежедневно. По време на тренировките пулсът трябва да бъде висок, а дишането леко – ето защо дори онези хора, които се движат много и очевидно водят твърде активен живот, също трябва да си отделят известно време за физическа активност и да натоварват повече тялото.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Висок холестерол? Само така можете да определите дали го имате
2. Правилен хранителен режим.
Консумирането на препоръчителното качество и правилно количество мазнини е много важно за поддържане на контрол върху холестерола. Някои добри стратегии в диетите за повишаване на HDL са следните. Яжте храни с ненаситени мастни киселини омега-3 – например, сьомга, сардини, треска, скумрия. Осигурявайте си зеленчуци на трапезата както за обяд, така и за вечеря. Предпочитайте пълнозърнести храни като ръжен хляб и кафяв ориз. Непременно яжте минимум 2 плода на ден. Търсете източници на добри мазнини от рода на зехтин, маслини, ленено семе, авокадо, фъстъци, чиа, слънчогледови семки, кестени. Много е важно да се избягват преработени храни с високо съдържание на мазнини или захар, като бекон, колбаси, бисквити с пълнеж, вафли, замразени готови за консумация храни, закуски от типа „бързо хранене“, газирани напитки и готови за консумация сокове.
Още: Какви са вредите от мащерката и как да ги предотвратим
Още: Каква диета да спазваме, ако имаме висок пролактин
3. Избягвайте консумацията на алкохолни напитки.
Прекаляването с консумация на алкохол покачва степента на лошия холестерол и смъква нивото на добрия – а и привнася повече калории в менюто, благоприятствайки наддаването на наднормено тегло. Въпреки това, консумирането на малки дози алкохол дневно спомага донякъде за повишаването на степента на HDL в кръвта - но този резултат се получава единствено и само, ако консумацията се ограничава наистина в малки количества. Все пак онези хора, които нямат навика да пият алкохолни напитки, не трябва и да започват да пият с намерението да упражняват контрол върху холестерола. Просто съществуват други, по-безопасни и безрискови способи за повишаване на степента на добрия холестерол - диета и физически упражнения. Въобще: избягвайте алкохола!
Точната диета при висок холестерол
4. Консултирайте се с кардиолог.
Трябва да се потърси кардиолог, особено при наднормено тегло, неправилно хранене и лоша анамнеза (наследственост) за сърдечно-съдови заболявания в рода по права или съребрена линия – защото такива характеристики водят към висок риск за възникване на сърдечни проблеми и лошо кръвообръщение. В съответствие с резултатите от теста лекарят може да препоръча такива лекарства, които повишават степента на добрия HDL-холестерол. Тази практика обикновено се включва в действие, когато „лошият“ холестерол е висок - понеже, ако само добрият холестерол е нисък, лекарствата невинаги са необходими.
При това, някои лекарства може дори да смъкнат концентрацията на „добрия“ HDL-холестерол в кръвта като страничен ефект от използването им. Това изисква тестови проверки и разговор с лекаря относно възможността за смяна на лекарството с друго, което не уврежда нивата на холестерола.
Внимание! Тази статия е информативна, а не препоръчителна. Консултирайте се с лекар!