Отичането на краката е често срещано неразположение. Почти всеки възрастен се сблъсква с него по време на дълъг престой изправен, особено в жегата. Но най-вече е от значение за хора в напреднала възраст.
Още: Може ли картофите да се държат в хладилника - как правилно да ги съхранявате
Още: Чували ли сте за тигровите ядки и техните прекрасни ползи
Своето мнение споделя Людмила Георгиевна Токарева, лекар-терапевт, Москва.
В основата си отокът е натрупване на течност в тъканите. Най-често се появява в късния следобед, привечер. Характеризира се с увеличаване на размера на крайника, отпуснатост на кожата - при натискане върху нея се образуват особени вдлъбнатини, които не изчезват бързо. Най-често се подуват ходилата и глезените, отокът може да се разпространи от пръстите до коляното, понякога и по-високо. Ако това ви притеснява рядко, само в жегата или когато сте изправени дълго време, можете да облекчите състоянието с народни средства. Но, ако подуването е редовно, ясно показва наличието на определено заболяване – ето защо е важно да се разбере причината с цел навреме да се започне лечение. Причината може да бъдат разширени вени, сърдечни неразположения и много други усложнения.
При подуване на краката заради жегата може да се използват средства от народната медицина. Премахването на подпухналостта у дома е възможно по няколко начина, най-достъпните от които са следните.
Още: Ползите от ходенето бос и защо е важно да го практикуваме
Още: Кои са най-вредните съставки в козметиката
7 изпитани начина за облекчване на подутите крака
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кои са най-подходящите дати за сватба през 2025 година
Още: Какво означават северният и южният възел в астрологията
1. Диета
Диета за елиминиране на излишните течности от тялото. За да изведете излишните течности от организма си, трябва да ограничите употребата на сол, както и на сладкиши, пушено месо, силен чай и кафе. Въведете в менюто си магданоз, аспержи, както и касис, ягоди или чесън. Боровинките се считат за отлични диуретици. Можете да използвате както плодовете на тези растения, така и отвара от листата им. Ефективна е запарка или отвара от семена от кимион. Обикновеният чай може да се замени с чай от шипки. Можете също така да използвате сложни комплексни чайове с диуретичен ефект – обикновено ги има във всяка аптека.
2. Компресни вани.
Още: Какво е орторексия нервоза и как да се предпазим от нея
Най-лесният начин е да си правите вани за крака, които действат като течни компреси. Например: вана с морска сол: 1 супена лъжица сода, 2 - 3 супени лъжици сол и 3 литра вода. Облекчението на краката се усеща след вана с отвара от лайка, брезови листа, мента, градински чай и др. Но особено са ефикасни контрастните бани, които ще подобрят не само усещанията в краката, но и общото състояние. Редуването на потапяне на краката в студена и топла (около 40°C) вода спомага за тонизиране на кръвоносните съдове и укрепване на стените им.
Вана с добавени етерични масла (няколко капки ментово или по капка лимоново и евкалиптово) ще облекчи умората след тежък ден.
Никога не правете ТОВА, когато имате подути крака и разширени вени
3. Компреси.
Най-простият, но в същото време доста ефективен компрес е с листа от зеле. Първо трябва да го размачкате (можете да използвате точилка за тази цел), после го прикрепвате към мястото на подуване и го фиксирате. Други популярни опции включват настойка от брезови листа (навлажнете превръзките в настойката и ги поставете върху подутото място); настойка от лайка, магданоз и копър; листа от репей; компрес с растително масло (за предпочитане ленено).
4. Физическа активност.
Най-доброто занимание против подуване на краката е плуването. За тези, чийто начин на живот е предимно заседнал, се препоръчват ходене, клякания и други видове упражнения, с изключение на вдигане на тежести. Тези методи ще помогнат за облекчаване на подуването, ако е причинено от проста умора или начален стадий на разширени вени. Но това не е лечение, а само временно облекчаване на състоянието. Ако отокът се наблюдава често или ежедневно, е необходим преглед в клиниката, за да се предотврати развитието на заболяването.
Внимание! Тази статия е само информативна, а не препоръчителна. Посъветвайте се с лекар-специалист!