Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Жълт кантарион - билката на щастието

05 ноември 2020, 12:46 часа

Жълтият кантарион е една от най-популярни билки в България. В миналото билката е наричана Божия трева и се е смятало, че пази от зли сили и вещици. 

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 23 януари /валутен калкулатор/

Още: Пълни с мелатонин: Яжте тези храни преди лягане, за да имате здрав сън

Жълтият кантарион има регенеративно  и противовъзпалително действие. Билката се използва срещу язвена болест, депресия, екзема (локално приложение), периодично емоционално разстройство, меланхолични състояния, безпокойство. Помага при отказ от тютюнопушене, обрив на устата, херпес. 

В народната медицина жълтият кантарион е една от най-често употребяваните билки наравно с лайката. Използва се главно като средство за лечение на редица стомашно-чревни заболявания (язва на стомаха и дванадесетопръстника с хиперацидитет), като епителотонично средство при улцерозни процеси на лигавиците и кожата, а т.нар. звъниково масло се употребява освен при язвена болест още и при стоматити, пародонтоза, гингивити, фарингити и др. Жълтият кантарион е използван също така и при заболявания на жлъчните пътища и при бъбречна калкулоза, като диуретично, седативно и противоглистно средство, пише bilki.bg.

Още: Лекар: Какво се случва в тялото ви, когато пиете топла вода на гладно

Още: Какви специфики има в осоляване на скумрия за мезе

Враг на депресията

Жълтият кантарион има антидепресивно действие и е ефективен при махмурлук. 

Екстракти от билката се прилагат при лечението на депресия, като ефективността на препаратите е съпоставима с тази на широко прилагани синтетични антидепресанти. Това е потвърдено от множество клинични изследвания. Нещо повече - неговите странични реакции са много по-редки и имат по-лек характер.

Жълтият кантарион може да се приема при тревожни разстройства. 

Още: Знаете ли как се прави екстракт от розмарин

Още: Какви особености има в почистването на фурна с вентилатор?

Трябва да се има предвид, че в някои случаи на употреба на жълт кантарион и препарати с негово съдържание е докладван ефект на фоточувствителност – това е състояние на свръхчувствителност към слънчева светлина, което може да е съпроводено с ултравиолетови изгаряния на кожата. Т.е., когато приемате жълт кантарион или препарат, който го съдържа избягвайте пряката слънчева светлина. 

Как да го използваме

Отварите се използват за лечение на тревожност, нервно напрежение, раздразнителност или емоционални разстройства, особено, ако са свързани с менопауза или пременструален синдром. 10 г от билката се заливат със 100 г вода, престоява 30 мин. и се прецежда.

Тинктурите се вземат най-малко два месеца при дългогодишно нервно напрежение, водещо до изтощение и депресия. Те се използват също и в случаите на детско нощно напикаване.

Промивки с отвара се използват за рани, кожни възпаления и контузии.

Кремове, направени от цъфтящите върхове се използват при локална нервна болка (ишиас, навяхвания и спазми) или срещу гръден застой по време на кърмене. Кремът може да се използва като антисептично и кръвоспиращо средство при ожулвания, рани и язви.

Екстракционните масла от цъфтящи върхове могат да бъдат използвани при изгаряния и мускулни или ставни възпаления, включително тенис лакът, невралгия и ишиас. Няколко капки лавандулово масло могат да се добавят при изгаряния, а за лечение на ставни възпаления може да се добави масло от бял равнец.

Нежелани реакции на жълт кантарион

Билката от жълт кантарион има не само лечебни свойства, но и противопоказания за употреба. Ако не вземете предвид забраните за употреба на продукта, това може да доведе до негативни последици, тъй като лечението ще навреди на вашето здраве. Билката не се препоръчва на пациенти с: индивидуална непоносимост към лечебно растение; чернодробни проблеми, като цироза; хронично бъбречно заболяване; язви в храносмилателната система; остра треска; заболявания на сърцето и кръвоносните съдове.

При деца жълтият кантарион може да се приема след 12-годишна възраст и по предписание на лекар.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес