Лекарствата се пият с чаша вода, така че таблетката да не се плъзне вместо в храносмилателния тракт в дихателната система. Ако поради небрежност на болен човек възникне такъв проблем, хората трябва да знаят какво да правят, ако таблетката е заседнала в гърлото.
При поглъщане таблетките засядат в гърлото, защото човек:
• задавя се по време на приема на лекарството;
• приема лекарства по време на бягство;
• кашлица или страх при преглъщане;
• таблетката е залепнала за гърлото.
Ако таблетка заседне в гърлото, трябва спешно да се окаже помощ, тъй като наличието на чуждо тяло в дихателните пътища е опасно и заплашва пациента с дихателна недостатъчност, която се изразява в:
• продължителни пристъпи на кашлица;
• задух;
• обструкция на дихателните пътища;
• задушаване;
• спазми;
• подпухналост.
В особено тежки случаи, при пълно запушване на лумена на гърлото, може да настъпи фатален изход.
Действия на човек, който се задави с хапче
Мерките, насочени към подпомагане на човек, който се задушава с хапчета, се избират в зависимост от наличието или отсъствието на тежки респираторни нарушения при пациента. Мерките, насочени към подобряване на благосъстоянието на пациента, се определят от това дали таблетката действително не преминава в гърлото и в нея има чужд предмет или човекът има посттравматични усещания след преминаване през ларинкса и хранопровода твърде голям и твърдо тяло.
10 съвета как да се преборите с трудното преглъщане на хапчета
Заседналото хапче е реална заплаха, следователно, при липса на хора наблизо, пациентът трябва самостоятелно да предприеме спешни мерки, насочени към отстраняване на обекта, който дразни гърлото.
Ако дишането е затруднено и таблетката не попада в стомаха по никакъв начин, важно е да знаете какви действия трябва да се предприемат, за да се нормализира състоянието.
Разбира се, всеки знае, че ако се задавите с чужд предмет, трябва да се опитате да го извадите, като симулирате кашлица. Но какво трябва да се направи, ако все още е невъзможно да се изкашля хапчето и в същото време се появи болка в гърлото? За да окажете първа помощ на пациента, трябва да определите точно къде се намира хапчето: в дихателните пътища или в храносмилателния тракт.
Ако пациентът е взел голяма таблетка и се опита да я избута по-нататък, с помощта на преглъщащи движения, без да пие вода или да я използва твърде малко, той определено ще има чувството, че нещо твърдо е затворило лумена на храносмилателния тракт.
Защо хапчетата не помагат: Най-честите грешки при приема на лекарства
Какво трябва да се направи, ако хапчето е заседнало?
Необходимо е спешно да се пие всякаква течност (вода, сок, чай);
Течността е разтворител и ще може да омекоти и избута хапчето в стомаха.
В такива случаи не можете да пиете газирана вода и алкохол. Мехурчетата дразнят лигавицата и само влошават състоянието на пациента, а алкохолните напитки, когато се смесват с лекарства, могат да причинят остра алергична реакция.
Освен това, когато след прием на алкохол таблетката се разтваря в стомаха, пациентът е изложен на риск от интоксикация.
Ако няма подходяща течност под ръка, можете да поглъщате храна, допустимо е да дъвчете:
• парче хляб;
• малък варен картоф.
Няма нужда да поглъщате огромни парчета храна, особено тези, които се разпадат и причиняват допълнително увреждане на ларинкса поради сухота. Наличието на чуждо тяло често причинява кашлица, понякога човек изпитва болка. Ако усещате хапчето плитко, трябва да опитате да го изкашляте. Трябва да кашляте внимателно, без сълзи, в противен случай вместо желаното облекчение можете да си навредите.