Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Има ли връзка между млечните продукти и акнето?

29 януари 2023, 19:44 часа

Акнето се определя като кожни пробиви, които се появяват, когато порите се запушат с мъртви кожни клетки или бактерии. Черните и белите точки, кистите и пустулите са резултат от запушването на порите. Причините за появата на акне са много, а кожата на всеки човек е различна. Но има значителни доказателства в подкрепа на идеята, че млечните продукти могат да раздразнят или да причинят акне при някои хора.

Още: Пълни с мелатонин: Яжте тези храни преди лягане, за да имате здрав сън

Още: Лекар: Какво се случва в тялото ви, когато пиете топла вода на гладно

3-те най-добри продукта за лице, които премахват акне

КАКВО ПОКАЗВАТ ИЗСЛЕДВАНИЯТА?

Повечето основани на доказателства проучвания са съгласни, че акнето може да бъде раздразнено от млечните продукти. Това, което изследователите все още изясняват, е каква е основната връзка. Млечните крави се третират с изкуствени хормони, които влияят върху количеството на млякото им. Изследователите предполагат, че тези хормони могат да нарушат баланса на хормоните ви, когато консумирате млечни продукти. Това може да предизвика акне. Друга теория е, че хормоните на растежа, които вече се съдържат в млякото, естествено влошават акнето независимо от всичко.Трета теория е, че млечните продукти, когато се комбинират с високите нива на рафинирани храни и преработени захари в западната диета, нарушават нивата на инсулина и правят кожата по-предразположена към акне.

Още: Какви специфики има в осоляване на скумрия за мезе

Още: Какви грешки допускаме при осоляване на сланина

Защо трябва да подходим сериозно към акнето при възрастни

КАК МЛЕЧНИТЕ ПРОДУКТИ МОГАТ ДА ПОВЛИЯЯТ НА КОЖАТА?

Кравите произвеждат мляко, за да хранят малките си телета и да им помагат да растат. Суроватката и казеинът, протеините в млякото, стимулират растежа и хормоните при телетата - и при нас, когато пием тяхното мляко. Когато усвояваме тези протеини, те освобождават хормон, подобен на инсулина, наречен IGF-1. Известно е, че този хормон предизвиква избухвания. Понякога хормоните в млякото могат да взаимодействат и със собствените ни хормони, обърквайки ендокринната система на организма ни и сигнализирайки за появата на пъпки. Лактозата, от друга страна, е естествената захар, която се съдържа в млякото. След бебешка възраст за хората става по-трудно да разграждат и усвояват лактозата. И ако принадлежите към 65-те процента хора, които имат непоносимост към лактоза, акнето ви може да се дължи на чувствителност към лактоза или алергична реакция.

Причини, поради които трябва да ограничите консумацията на млечни продукти

Още: Какви особености има в почистването на фурна с вентилатор?

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

КАКВО ДА НАПРАВИТЕ, АКО СЕ ПОЯВЯТ АКНЕ?

Опитайте лечение без рецепта. Търсете продукти, които съдържат салицилова киселина или алфахидрокси киселини. Тези съставки могат да отпушат порите ви. Избягвайте почистващи препарати и козметични продукти на маслена основа, докато чакате акнето да отшуми. Препаратът за отстраняване на грим на водна основа и почистващите продукти, които не съдържат масла, са по-добри за кожа, склонна към акне. Опитайте се да поддържате лицето си чисто и сухо, за да могат порите ви да "дишат", докато се лекуват. Чували сте го хиляди пъти, но не бъркайте и не изстисквайте петната от акне. Това може да доведе до появата на повече бактерии в нарушената кожа и да удължи продължителността на акнето. 

Страхотни ползи от млечни продукти

Акнето не винаги има връзка с млечните продукти, но си струва да експериментирате с диетата си, за да разберете как млечните продукти влияят на кожата ви. Говорете с вашия лекар или дерматолог, ако имате въпроси относно връзката между акнето ви и приема на млечни продукти. Повтарящите се случаи понякога могат да бъдат индикатор и за по-голям здравословен проблем. Не приемайте, че акнето ви е нещо, което трябва да пренебрегвате или да се опитвате да игнорирате. 

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Денис Витанов
Денис Витанов Отговорен редактор
Новините днес