Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Има ли начин да спрем скърцането със зъби през нощта?

16 ноември 2022, 11:21 часа

Скърцането със зъби е вреден навик, който може буквално да съсипе здравите ни зъби или венци и премахването му не е никак лесно. Това се случва, докато спим, така че може с години наред да не разберем за наличието на подобен проблем. Още по-важното е обаче да се опитаме да стопираме стискането на зъби още когато установим, че се осъществява. 

Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи

Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис

Бруксизмът - терминът, с който се означава този навик, може да причини сериозни щети - сред тях са например счупване на зъб, изтриване на емайла, болки в челюстта и други увреждания. 

Какви са причините за появата на бруксизъм не може да се каже обобщено, тъй като при отделните хора може да се дължи на различни фактори - най-честите отбелязвани са тютюнопушене, сънна апнея, твърде много прием на кофеин или алкохол, стрес и тревожност и т.н.

Няколко начина да спрете да стискате зъбите си, докато спите

Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация

Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод

Възможните начини, които ще ви помогнат

В следващите редове вижте възможните начини, които ще ви помогнат да предотвратите скърцането със зъби:

Как да се справим с бруксизма?

•    Предпазител за челюстта

По време на сън мускулите ни са отпуснати и ние не ги контролираме, но при проблем като бруксизма мозъкът изпраща сигнали към челюстта, които задействат стискането на зъбите. В такъв случай ние не осъзнаваме случващото се и не можем да го спрем. Но ако използваме предпазител за челюстта, докато спим, ще намалим значително пораженията върху зъбното ни здраве. Обикновено предпазителите от стискане на зъби наподобяват шини и се свиква лесно с тях.

Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле

Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи

Важно е да предприемете мерки при установяване на проблема и да откриете най-подходящия начин за вас, тъй като в дългосрочен план скърцането със зъби може да нанесе сериозни щети, включително и да причини трудности и болка при хранене. 

Тялото ви дава тези признаци, ако сте под стрес - може дори да не го осъзнавате

•    Упражнения с език

По принцип сред най-ефективните начини срещу скърцането със зъби се нарежда предпазителят, но докато сме будни също можем да работим над премахването на вредния навик.

Упражненията с език отчитат положително влияние - съзнателно, когато се сетите, поставяйте езика си между зъбите през целия ден. По този начин вие тренирате мозъка да разбере, че не бива да издава команда за триенето на зъбите. Така го залъгвате, че между зъбите ви има нещо, което не бива да бъде притискано - с времето мозъкът ви ще свикне с това и няма да издава сигнали за силно и болезнено стискане на зъбите.

•    Какво друго можете да правите, докато сте будни?

Имайте предвид, че ако дъвчете моливи, химикали и дори дъвки, вие привиквате мозъка към това да стиска и дъвче и през нощта, което може да подтиква триенето на зъбите.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес