Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Хитрите домакини използват домашни средства против кърлежи

24 март 2023, 08:20 часа

Кърлежите са истински ужас за хората, които обичат да прекарват времето си на открито. Те дебнат не само в горите и гъстите храсталаци, но и в градските паркове или по кварталните тревни площи. Как можете да се предпазите от ухапване? Какво отблъсква кърлежите? Ето пет ефективни начина.

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

Още: Колко време най-малко трябва да се вари прясното мляко

Кърлежите, т.е. паякообразни от подкласа на акарите, се срещат най-често в горите, както широколистни, така и смесени, в гъстите храсталаци, а все по-често и в зоните на градската зеленина, например в парковете и тревните площи в жилищните квартали. 

Експертите подчертават, че присъствието им в градовете може да е едно от последствията от глобалното затопляне. Допреди около десетилетие кърлежите се срещаха предимно през лятото. Днес обаче те се срещат и през зимата и пролетта. Смята се, че се крият в постелята само когато температурата падне под 4-5 градуса по Целзий.

Как можете да разпознаете кърлеж? Възрастните екземпляри са светлокафяви и в стадий ларва са с размер около 0,5 mm. В стадия на нимфата, от друга страна, те са малко по-големи и достигат около 1,5 mm. Паякообразните намират лесно своята плячка и нападат както животни, така и хора. Те се привличат от топлината, въглеродния диоксид в издишания въздух и миризмата на пот. 

Още: Започнете да дъвчете суров джинджифил всеки ден и разберете какво се случва с тялото ви

Още: Еликсир за бронхите: Този чай стимулира отхрачването и възстановява лигавицата

Кой е най-добрият начин да се предпазите от кърлежи? 

На пазара можете да намерите много репеленти срещу кърлежи, но това не е единственото решение. По-долу ще намерите пет домашни средства за отблъскване на кърлежи.

1. Носене на подходящи дрехи

Когато отивате в гората или парка, уверете се, че сте облечени подходящо. Препоръчват се шапка, дълги панталони, блуза с дълъг ръкав и покриващи краката обувки. 

Още: 10 често срещани капана при пазаруване на Черен петък и как да ги избегнем

Още: 6 причини да осигурите работно облекло за служителите си

Добре е да носите дрехи в тъмен цвят. Разбира се, подходящото облекло невинаги предпазва от ухапване от кърлеж, но до известна степен намалява риска. 

2. Етерични масла

Метод, който си струва да се използва в борбата с кърлежите, със сигурност са етеричните масла. Устойчивите паякообразни особено не обичат миризмата на масла от чаено дърво, карамфил, мента, мащерка, градински чай, лимонова трева, пачули, босилек, евкалипт, здравец и розмарин. 

Как да използвате маслата? 

Преди да излезете от къщи, смесете малко масло с вода и втрийте обилно в тялото. Друго решение е да изсипете водата и маслото по избор в контейнер с пулверизатор и да напръскате върху откритата кожа. Това може да се повтори няколко пъти по време на разходка в гората или пикник на тревата. 

3. Билки

Мъгла за тяло може да се направи и от настойка от билки. Просто залейте шепа билки с вряла вода и оставете да ври няколко минути. След това можете да напръскате тялото с тази смес. 

Кои билки могат да се използват за домашна мъгла? 

Лавандулата, градинският чай, ментата, мащерката, розмаринът и маточината са особено подходящи за тази цел. 

Билките могат да бъдат както пресни, така и изсушени. Гореспоменатите билки могат успешно да се засаждат в домашните градини и на балконите, като по този начин се намаляват разходите за закупуване на готови продукти.

4. Чесън

През лятото е добра идея да включите големи количества чесън в ежедневната си диета. Това е друг продукт, който кърлежите особено не обичат. 

Чесънът променя миризмата на кожата и потта ни, които стават непоносими за кърлежите. В специални случаи, като например по време на пикник, може дори да се изкушите да натриете кожата си с чесън.

5. Загряващи мехлеми

На пазара има огромна гама от загряващи мехлеми. Повечето от тях са предназначени за мускулни болки, болки в ставите или наранявания. Не всички обаче знаят, че тези мехлеми имат и друго приложение - те могат да се използват за борба с кърлежите. 

Тези продукти обикновено съдържат камфор, евкалиптово масло, масло от розмарин и перуански балсам - съставки, които са особено нелюбими на кърлежите. 

Ето защо, преди да закупим готови продукти за отблъскване на кърлежи, си струва да проверим дали гореспоменатите мехлеми присъстват в домашната ни аптечка. Постигнатият ефект ще бъде сходен и ще спестим пари.

Източник: Petmd

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес