В забързаното ежедневие приготвянето на по-голямо количество храна е голямо удобство за всяка домакиня. Но често допускаме грешки при нейното затопляне.
1. Недостатъчно висока температура при затопляне на храната
Затоплянето на храната трябва да се осъществява на висока температура, за да се премахнат опасните бактерии. Подгряването на сосове и супи е задължително да се осъществява при точка на кипене.
Когато използвате микровълновата фурна за претопляне, равномерното нагряване е от ключово значение за гарантиране на безопасността на храната. За целта е добре да заложите на фурна, която има опция за равномерно затопляне.
2. Неколкократно претопляне на храната за период от няколко дни
Готовите ястия могат да се съхраняват в хладилник от три до пет дни, а във фризера до четири месеца. След изтичането на този срок храната не трябва да се затопля повторно и да се консумира.
3. Съхраняване в прекалено топъл хладилник
Много домакини не обръщат внимание на температурния режим на хладилника си. Запознайте се с инструкциите, приложени от производителя и задайте правилната температура на уреда, за да избегнете риска от стомашни неразположения в резултат от неправилното съхранение на храната. Ако храната се съхранява при неправилен температурен режим, дори и да я затоплите правилно, това няма да ви спести проблемите след това.
4. Комбинирано замърсяване в микровълновата фурна
Ако използвате микровълновата фурна за размразяване на месо, в нея остават бактерии, които след това прилепват към храната, която затопляте. Решението е да почиствате старателно фурната след всяко размразяване на месо в нея.