Гастроентеролог, експерт в областта на храносмилателните разстройства и здравето на стомашно-чревния тракт, подчерта, че някои хора трябва да внимават при консумацията на минерална вода. Въпреки че минералната вода по принцип се счита за безопасна и полезна за повечето хора, има определени групи, които може да се наложи да избягват или ограничават приема ѝ поради различни здравословни съображения.
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
На първо място, лицата с бъбречни проблеми трябва да бъдат предпазливи, когато става въпрос за консумация на минерална вода. Високото съдържание на минерали в някои марки минерална вода, особено тези, богати на калций и магнезий, може потенциално да представлява риск за лица с нарушена бъбречна функция. Тези минерали могат да допринесат за образуването на камъни в бъбреците или да влошат съществуващи бъбречни заболявания. Препоръчително е тези хора да се консултират с медицинско лице или нефролог, преди да включат минералната вода в дневния си прием на течности.
Второ, лицата с определени стомашно-чревни разстройства може да се наложи да бъдат внимателни. Например при лица, диагностицирани с гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ), симптомите могат да се обострят, когато консумират газирана минерална вода. Карбонизацията може да доведе до засилено раздуване на стомаха и да предизвика рефлукс, причинявайки киселини и дискомфорт.
За кои хора минералната вода може да не е полезна, а дори много вредна?
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
По същия начин хората със синдром на раздразнените черва (СРЧ) могат да открият, че минералите и газираното вещество в минералната вода влошават подуването на корема, газовете и дискомфорта в корема. Консултацията с гастроентеролог е от съществено значение за хората с такива състояния, за да се определи дали минералната вода е подходяща за техния конкретен случай.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Освен това хората с електролитен дисбаланс трябва да внимават за консумацията на минерална вода. Въпреки че минералната вода може да бъде добър източник на основни минерали, прекомерният ѝ прием може да наруши деликатния баланс на електролитите в организма. Лица със заболявания като бъбречни заболявания, сърдечна недостатъчност или високо кръвно налягане трябва да бъдат внимателни по отношение на приема на натрий, тъй като някои марки минерална вода могат да съдържат значителни количества натрий. От решаващо значение за хората с електролитен дисбаланс е да работят със своя доставчик на здравни услуги, за да установят подходящи насоки за прием на течности и минерали.
Постоянното пиене на минерална вода е опасно, ето какво причинява на тялото
Бременните жени също трябва да обмислят консумацията на минерална вода. Въпреки че поддържането на хидратация е от решаващо значение по време на бременността, някои марки минерална вода могат да съдържат по-високи нива на минерали като калций и магнезий. Прекомерният прием на тези минерали може да попречи на способността на организма да усвоява други важни хранителни вещества, което може да повлияе на развитието на плода. Бременните жени трябва да се консултират със своя акушер-гинеколог или акушерка, за да определят подходящото количество и вид вода, която да консумират по време на бременност.
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
Въпреки че минералната вода като цяло е безопасна и полезна за повечето хора, има определени групи, които трябва да бъдат предпазливи или да ограничат консумацията си. Лица с бъбречни проблеми, стомашно-чревни разстройства, електролитен дисбаланс и бременни жени трябва да потърсят съвет от своите доставчици на здравни услуги, за да определят дали минералната вода е подходяща за техните специфични обстоятелства.
Като са наясно с тези съображения, хората могат да направят информиран избор относно приема на течности и да дадат приоритет на цялостното си здраве и благополучие.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.