Без сирене е невъзможно да си представим правилната и здравословна диета. Не забравяйте обаче, че не всеки може да се възползва от него.
Ползите от сиренето са големи, но в някои случаи може да навреди. Някои видове сирена съдържат бактерии, които могат да причинят листериоза.
Тези бактерии са особено опасни за бременните жени, тъй като могат да причинят сериозни заболявания на плода, дори спонтанен аборт.
Аминокиселината триптофан се съдържа в сирената, която, ако често ядете сирене, може да допринесе за мигрена, нарушения на съня и кошмари.
Струва си сериозно да се замислим за ползите и вредите от сиренето за хора, които решават да отслабнат, тъй като това е изключително висококалорична храна. Все пак трябва да се каже, че именно най-високото съдържание на мазнини прави твърдото сирене толкова уникално вкусно.
Как да разпознаем истинското сирене?
Сиренето (дори най-нискомасленото) все още е много „тежък“ продукт. Натоварва както черния дроб, така и жлъчните пътища и панкреаса. Диетологът не съветва да комбинирате сирене с ядки и грозде. От такова трио панкреасът ще пострада още повече.
Според тях сиренето съдържа лактоза и казеин, които не всеки успява да усвои напълно.
Експертите не препоръчват да ядете сирене при изтръпване, сърбеж или подуване на устата. Това е реакция на алергия към краве мляко. Непоносимостта към лактоза също се показва от подуване на корема, газове или диария. Освен това редовната консумация на сирене може да провокира появата на акне.
Също така се отбелязва, че млечните продукти причиняват проблеми с изпражненията поради факта, че съдържат много мазнини и малко фибри.
Как се съхранява домашното сирене - това всеки трябва да го знае!
Сиренето може да е противопоказано за някои хора. Кога е необходимо да го откажете?
Жените с анамнеза за рак на гърдата трябва да ограничат консумацията на сирене, смятат учените, тъй като продуктът повишава риска от рак на гърдата. Последното проучване показва, че млечните продукти намаляват риска от развитие на рак с 15%, а сиренето го увеличава с 53%.
Също така не можете да ядете сирене при хора, страдащи от артериална хипертония, коронарна болест на сърцето, хронична сърдечна недостатъчност. При чернодробни заболявания обаче сиренето може да се консумира, но строго в малки количества.
Лекарите забраняват сиренето по време на обостряне на стомашно-чревни заболявания, заболявания на панкреаса, забранено е да се използва при карциноид и хепатит.
Сирене със съдържание на мазнини над 30% не трябва да се консумира при затлъстяване и диабет тип 2. Също така лекарите съветват да се откажете от продукта при мигрена и тежък ПМС.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.