Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Дим да го няма високият холестерол - тези храни го понижават ударно!

13 октомври 2023, 19:00 часа

Високите степени на холестерол провокират някои здравословни усложнения като сърдечно-съдови заболявания и диабет. Добрата новина е, че има храни, които помагат за естественото намаляване на холестерола!

Д-р Андреина де Алмейда разказва за тях. https://www.tuasaude.com/dieta-para-baixar-colesterol/

Холестеролът не само съществува нормално в организма ни, но е и крайно важен, понеже осигурява правилното функциониране на клетките, хормоните и нервната система.

Видове холестерол

Организмът ни се нуждае от неголямо количество холестерол. Имаме HDL – „добър холестерол“, който прочиства „лошия“ холестерол LDL. Тоест, сам по себе си холестеролът не е лош - и дори има такъв, който работи в полза на нашето здраве.

От друга страна, при възпаление липопротеинът с ниска плътност – LDL, с други думи, „лошият холестерол“, образува плаки и съсиреци. Те се лепят по стените на артериите и пречат на кръвообръщението. С времето това все повече затруднява преминаването на кръвта и води до остър миокарден инфаркт или мозъчно-съдов инцидент (CVA).

Ала има храни, които не само се борят с „лошия“ LDL, но и подпомагат действието на „добрия“HDL. Ето кои са те.

Зеленчуци

Те имат противовъзпалителни и антиокислителни свойства и противостоят на вредните свободни радикали. От съществено значение са за поддържане на артериите гъвкави и здрави. Зеле, цвекло, лук и броколи осигуряват фибри на организма – процесът на усвояване на които намалява холестерола. Артишокът също е наш съюзник, тъй като съдържа цинарин – протектор на черния дроб.

Висок холестерол - яжте по 100 гр от тази евтина храна, за да го свалите

Сушени плодове

Те са силно енергийни, повишават „добрия“ HDL, а съществуващите фибри помагат за намаляване на „лошия“ LDL. Но консумацията на сушени плодове би трябвало да бъде умерена, понеже са много калорични.

Плодове

Червените плодове изобилстват с антиокислители и предотвратяват окисляването на LDL. В случая с боровинките птеростилбенът – вещество, специфично за тези плодове, ги прави особено ефективни. Той помага за намаляване на LDL и на общия холестерол с 20%. Ябълките, освен, че в тях има фибри и флавоноиди, намаляват LDL; също така съдържат метионин - аминокиселина, която помага на черния дроб да преработва мазнините.

Зехтин

Той е богат на олеинова киселина, редуцира LDL и повишава степента на HDL. Испанско изследване приписва 3 до 6% увеличение на HDL на ежедневната консумация на зехтин.

Авокадо

То е един от най-добрите източници на мононенаситени мазнини. Помага за увеличаване на HDL и намаляване на LDL. С високи нива на разтворими фибри балансира нивата на мазнини в кръвта.

Сьомга

Тя е добър източник на омега-3 – мастна есенциална киселина, чийто прием се свързва с по-ниски нива на депресия и сърдечно-съдовите заболявания. Скумрията, рибата тон и сардините също са богати на омега-3.

Зелен чай

Източник на антиокислители, бори се със стареенето и помага за намаляване на нивата на LDL.

Как да повишим добрия холестерол – изберете тези 5 храни

Бобови растения

Фасулът, лещата, нахутът и грахът редуцират усвояването на холестерола и са богати на фибри. Те съдържат пектин, който смъква степента на LDL и общия холестерол. При това бобовите растения са наситени с лецитин, вещество, което помага за производството на HDL.

Чесън

Чесънът съдържа алицин, активен компонент, който спомага за намаляване на LDL.

Нар

Изследване на Испанската национална академия на науките разкри, че сокът от нар намалява натрупването на остатъци от холестерол, увеличавайки производството на азотна киселина.

Допълнителни съвети

Съставете си по-разнообразна диета и избягвайте храни, богати на наситени мазнини - особено червено месо и наситено-маслени млечни продукти.

Практикувайте ежедневна физическа активност минимум 30 минути дневно. Тя повишава HDL-холестерола и помага за контролиране на теглото, диабета и кръвното налягане.

Спирането на тютюнопушенето е стъпка в правилната посока, защото пушенето намалява „добрия“ HDL-холестерол.

Внимание! Предназначението на тази статия е само информативно. Не се самолекувайте и се насочвайте винаги към медик-специалист!

Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес