Болките в гърлото, придружени с поява на червени точки и участъци, в повечето случаи започват дискретно, като леко наболяване при преглъщане – но, малко по малко, целият организъм усеща отражението на това неразположение. Проблемът не винаги е прост и бързо решим, особено когато болката се повтаря.
Още: Какви специфики има в осоляване на скумрия за мезе
Още: Какви грешки допускаме при осоляване на сланина
Ето обяснението на отоларинголога д-р Александре Коломбини.
Повтарящата се болка с поява на червени точки в гърлото не трябва да се считат за нормално явление. Нужно е особено внимание, особено при възпаления, които засягат цели участъци. Повтарящото се възпалено гърло след събуждане може да е знак, че дишането през нощта е било през устата. В този случай е добре да се проучи какво точно причинява запушването на носа, което кара пациента да диша през устата. Когато се появи за продължителен период (хронично) и е свързано с прочистване на гърлото, кашлица и/или усещане за буца в гърлото, обикновено това се свързва с рефлуксна болест - при която връщането на стомашно съдържимо в ларинкса може да причини парене. Ако картината е по-проста, като грип и зимна настинка, например, болката има тенденция да изчезва спонтанно и с повишена хидратация. Но, по принцип, възпаленото гърло, с афти или рани, може дори да бъде свързано с инфекции, предавани по полов път, като сифилис или дори рак.
Как да не лекуваме възпалено гърло: 6 мита, в които е време да спрем да вярваме
Още: Лекар: Какво да ядете според кръвната си група, за да отслабнете
Още: Знаете ли как се прави екстракт от розмарин
Според д-р Коломбини, възпаленото гърло с малки афти и червени точки може да означава вирусна инфекция, която е в състояние да засегне цялата устна кухина, фаринкса, езика, венците, бузите, небцето и зоната около устните. Вирусни по природа, обикновено това са някои видове от семейството на херпесите. Той предлага и следните съвети за профилактика!
- Избягвайте рязко да напускате студена околна среда и внезапно да отивате в гореща такава.
- Избягвайте да прекарвате часове в помещение с климатик, включен на аномално ниски температури.
- Грижете се за правилното почистване и поддръжка на климатици и вентилатори.
- Винаги се стремете да оставяте средата проветрена за по-голяма циркулация на въздуха.
- Не се обезводнявайте!
- Носете маска, ако имате респираторни симптоми!
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какви особености има в почистването на фурна с вентилатор?
А ето и отговорите на д-р Джулианс Фейтоза Коельо, д-р Клаудио Линденбег, д-р Джулиана Лемеш и д-р Мариан Барето в отговор на разтревожен въпрос на интернет-потребител в медицински сайт: „Здравейте! В гърлото ми има много червени точки. Не усещам болка, не съм вдигал температура и не ме сърби. Възможно ли е това да е вирусно заболяване?“
Лекар разяснява: Какво да правим, ако ни попадне храна в кривото гърло?
Д-р Джулианс Фейтоза Коельо: „Здравейте! По принцип, ако нямате оплаквания, вероятно не е инфекция. В гърлото често се срещат малки червеникави възелчета, които са част от лимфния пръстен“.
Още: Колко време най-малко трябва да се вари прясното мляко
Още: Започнете да дъвчете суров джинджифил всеки ден и разберете какво се случва с тялото ви
Д-р Клаудио Линденберг: „Вероятно не е вирусно заболяване, тъй като вирусните инфекции обикновено са придружени от други симптоми. По лигавицата на гърлото е нормално да се наблюдават малки червени възли от лимфоидна тъкан“.
Д-р Джулиана Лемеш: „Обикновено при инфекциите на гърлото възникват симптоми като болка, парене, дискомфорт, треска и др. Ако сте напълно безсимптомен, вероятно не е вирусно заболяване, но физическият преглед би бил интересен, за да се установи какво е!“
Д-р Мариан Барето: „Когато отворите устата си, можете да видите няколко точки върху задната стена на фаринкса. Обикновено те са червени. Тъй като нямате други симптоми, не е нужно да се притеснявате“.
Внимание! Статията е само за информация. При съмнение и безпокойство потърсете личния си лекар, респективно специалист!