В тази статия ще разберете за един изцяло нов метод, открит от българин на име Петьо Попов, живеещ в село Николаево, Плевенско. Той сподели пред репортери каква е тайната при отглеждането на неговите домати, тъй като всички от селото са забелязали завидните му постижения.
Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин
На първо място, Попов споделя, че от голямо значение е как са разположени самите редове, където се посяват растенията. Важно е те да вървят в посока север – юг с уточнение, че разстоянието между тях трябва да не е по-малко от 1 метър и да не надвишава 2 метра. Следващото действие е свързано с оформянето на лехите. Трябва да са достатъчно дълбоки и след като ги изкопаете, на дъното полагате тор и я обръщате 1-2 пъти така, че да се смеси с пръстта. Следващата стъпка е посипването със слама, листа или талаш. Петьо Попов отбелязва, че е от голямо значение да се запази влажността на почвата по този начин, както и да се осигури оптимална среда за червеите. Другият трик, с които си служи Попов, е да засажда и по някое други растение в близост до доматите. Споделя за магданоз, невен, чубрица и босилек, които са помощници срещу борбата с маната. Ако все пак маната засегне някое от стеблата, той дава съвет да се отстрани засегнатата част и да се изхвърли далеч от останалите растения.
Другият съвет, който стопанинът споделя, е за семената, които използва. Той предпочита да сади едни и същи семена всяка година. Обяснява го с това, че по този начин растенията се адаптират към дадения тип почва. Също така излага и факта, че купените растения рядко оцеляват.
Що се отнася до наторяването, Петьо Попов залага на натуралните съставки. Неговата тайна е екстракт от коприва. Копривата престоява във вода около 30 дни и след това растенията се напръскват с нея.
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Стопанинът от село Николаево споделя още, че обръща градината само през първата година. Оттам нататък само се прекопава преди да бъдат засадени растенията.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Като за финал, Попов споделя, че този начин за отглеждане на домати му осигурява завидно добра реколта всяка година. Разказва, че е имало болести по доматите му, но с тази разлика, че болното растение не е заразявало останалите, както в повечето случаи се получава. Казва, че не му се налага да купува най-различни видове тор и препарати за пръскане. Всичко, което му е нужно, може да намери в двора си и да му свърши чудесна работа, както досега.