Веганската диета се свързва с дълъг списък от ползи за здравето, включително намален риск от сърдечни заболявания, диабет тип 2 и някои видове рак. Но дали този тип хранене може да повлияе и на нивата на холестерола?
Веганска диета и нивата на холестерола
Веганските диети са вид модел на хранене, който изключва животинските продукти - месо, морски дарове, птици, яйца, млечни продукти и мед. Диетата се основава на прием на храни на растителна основа - плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни, ядки, семена и бобови растения. Проучванията показват, че веганската диета е свръзана с понижаване на холестерола в сравнение с други видове диети, в които са включени всякакви видове храни.
Болката в тези части на тялото издава висок холестерол
Меню, изградено на растителна основа, може да бъде полезно за намаляване на рисковите фактори за сърдечно-съдови заболявания, като атеросклероза, която се характеризира с натрупване на излишен холестерол и мастна плака в артериите.
Правилното хранене е важна част както от понижаването на LDL холестерола (лошия холестерол), така и от повишаването на HDL холестерола. Избягването на наситените и транс мазнините е много важна част от вашата диета. Много животински продукти, елиминирани при веганска диета, като месо, мляко, кисело мляко, сирене и масло, са с високо съдържание на наситени мазнини. Те могат да се свържат с повишаване на лошия холестерол в тялото.
Правилна диета при висок холестерол
Здравословните вегански диети се фокусират върху питателни храни с високо съдържание на фибри като пълнозърнести храни, плодове, зеленчуци, ядки и семена, които могат да помогнат за намаляване на нивата на холестерола.
Спазването на добре планирана веганска диета може да помогне за понижаване на нивата на холестерола. Но тя трябва да бъде изцяло здравословна, защото има и храни за вегани, които съдържат високи количества добавена захар, натрий, изкуствени съставки, които пък от своя страна могат да повишат холестерола и кръвното налягане.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.