Лечението на симптомите на стрес трябва да бъде навременно, но използването на популярни билкови чайове и таблетки като Corvalol, както и валерианова тинктура може да бъде опасно, заяви пред в. „Известия” Надежда Капнинская, лекар в Invitro-Moscow.
Още: Кога е правилното време да се слагат дрожди във виното
Още: Антивирусни етерични масла: Кои ще ни свършат най-много работа през зимата
"Корвалол или валериановата тинктура могат да се използват с повишено внимание и под лекарско наблюдение. Корвалолът може да предизвиква пристрастяване и зависимост и човек не може да спре да го приема сам заради привикването", казва Капинска. Тя добави, че "неправилната употреба на валерианова тинктура може да предизвика пристъпи на паника и постоянно безсъние. Продължителната употреба на лекарството над препоръчителната доза ще наруши чревния мотилитет, което ще доведе до запек", предупреждава лекарят.
"Що се отнася до билковите чайове, ползите от тях са неоспорими, но само квалифициран лекар трябва да ги предписва. Почти всички лечебни растения имат противопоказания и възможни странични ефекти. Много билки съдържат токсични вещества и изискват ограничаване на приема или пълно спиране при хора, страдащи от алергии и полиноза”, каза специалистът.
Тя отбеляза, че "при хипертония са забранени всички билкови настойки, съдържащи женшен, божур, корен от марал", тъй като те повишават кръвното налягане. "Някои билки могат да бъдат опасни по време на бременност: през първия триместър не можете да приемате риган и мащерка - те силно повишават тонуса на матката”, съветва Капинска.
Още: Ако не искате вода: Ето какво да пието за по-добра хидратация
Още: Как да оправим вкуса на киселата ракия
Все пак има чайове, които не са опасни за организма. "Например, чай за ежедневна консумация: в основата на смесите най-често се вземат листа от къпини и малини. Друг здравословен чай се приготвя от плодове на шипка. Те имат приятен вкус и са богати на витамин С. Трябва да се отбележи, че е по-добре да купувате чайове от билковите аптеки след консултация с личния лекар”, заключи специалистът.