Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ако сте с някои от тези симптоми, е възможно да имате гъбички в очите!

19 ноември 2022, 18:33 часа

Когато забележим странен симптом в очите, сме склонни нерядко да мислим, че е проблем със зрението или някое често срещано заболяване, като конюнктивит. Но също е възможна и друга причина: кератитът, наричан още „очни гъбички“, е нерядко наблюдавано състояние.

Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация

Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод

Ето мнението на д-р Рикардо Филипо, офталмолог: https://coioftalmologia.com.br/blog/geral/fungo-olho/

Какво е кератит (очни гъбички)?  Въпреки популярната мъдрост, която нарича това заболяване „гъбички в очите“, кератитът е възпаление на роговицата, външния слой на очите.

Причини

Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса

Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи

Възпалението на роговицата може да бъде причинено от леки наранявания или инфекции. Микроорганизмите може да намерят в неправилното използване на контактни лещи идеална среда за своето развитие. Рискови са и случаите с хора, наскоро претърпели очни операции, поради което очите им са по-чувствителни и податливи на инфекции. Други фактори, улесняващи появата на кератит, са нисък имунитет, предишно такова заболяване или постоянна промяна на климата, която способства за разпространението на инфекции.

Симптоми

Основните симптоми са следните. Фоточувствителност и фотофобия – когато има чувствителност към светлина. Трудно отваряне на очите. Прекомерно сълзене. Силна болка или чувство на парене в очите. Замъглено виждане.

Видове

Още: Гъвкава диета - гъвкаво ядем каквото си искаме

Още: Ползи и приложение на белия пипер

Познаването на разликата между случаите е от основно значение за правилното лекуване.

Вирусен кератит: инфекциозен по природа, причинен от вирус.

Херпетичен кератит: много често срещан тип заболяване, предизвикано от вируса на херпес симплекс тип 1 (херпесът на устните също се дължи на него) или херпес зостер. Засяга обикновено само повърхностния слой на роговицата.

Какво се случва със зрението ни, ако всеки ден пием алкохол?

Бактериален кератит: този вид кератит се провокира от различни бактерии. Обикновено се случва поради неподходящо или прекомерно използване на контактни лещи.

Акантамоебичен кератит: когато инфекцията е причинена от паразит в контактните лещи. Този тип кератит може да прогресира до много сериозни състояния, дори изискващи трансплантация на роговица.

Гъбичен кератит: има няколко вида гъбички, които могат да развият заболяването.

Неинфекциозен кератит: травма или дразнещи агенти, например капки за очи, също могат да предизвикат кератит, но от неинфекциозен тип.

Микотичен кератит: инфекция, причинена от гъбички, които причиняват язви на роговицата. Ако не се лекува бързо и правилно, може да доведе до отслабено зрение, цялостна слепота или дори загуба на очната ябълка.

Качество на зрението: Защо виждаме двойно и колко опасно е това?

Интерстициален кератит: това е, когато цялата роговица е засегната от инфекцията, а не само повърхностната част.

Точковиден кератит: случаи, при които е засегнат само епителът на роговицата, сякаш има микроязви по нея.

Филаментозен (нишковиден) кератит: когато нишките на роговицата се откъсват и причиняват малки язви. Хората със сухи очи са по-склонни да го развият.

Дендритичен кератит: предизвикан от херпес симплекс – с последваща лезия на роговицата.

Булозен кератит: нарушава прозрачността на роговицата, което води до намаляване на остротата на зрението. Между 1% и 2% от хората, които се подлагат на операция на катаракта, може да страдат от булозен кератит. В по-тежки случаи може да се наложи дори трансплантация на роговица.

Знаете ли кой витамин подпомага зрението?

Заразен кератит

В случаите на инфекциозен кератит съществува риск от заразяване. Препоръчват се елементарни хигиенни мерки като миене на ръцете, да не се доближават ръцете до очите и избягване на контакт с чужди предмети, които са заразени.

Диагностика и лечение

Офталмологът е лекарят, който отговаря за оценката на симптомите, като правилно идентифицира вида кератит. Той използва специално оборудване и лабораторни изследвания. След като определи вида на кератита, офталмологът ще посочи най-доброто лечение. Обикновено се използват офталмологични мехлеми или капки за очи, които е нужно да се прилагат ежедневно. В по-сериозни случаи, когато заболяването не показва подобрение дори с употребата на лекарства, могат да се предприемат по-силни мерки, като, например, препоръка за трансплантация на роговица.

Внимание! Статията е само информативна. Консултирайте се с лекар!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес