Казват, че тези хора, които имат много бенки, разпръснати по цялото тяло, ще имат дълъг и щастлив живот. Но лекарите казват, че това е при условие, че наблюдавате състоянието на всяка една от тях.
Бенките или невусите, както ги наричат още лекарите, често се свързват с меланома, един от най-агресивните видове рак на кожата. Опасни ли са наистина бенките и какви са най-разпространените митове за тях?
Мит № 1. Колкото повече бенки, толкова по-голяма е вероятността от рак.
Всъщност, ако човек има голям брой бенки по тялото си (повече от 25), тогава някои от тях теоретично могат да се трансформират в меланом. Но такава ситуация може и да не възникне.
За да не пропуснете заболяването, трябва редовно да преглеждате бенките сами - оценявайте промените в техния размер, форма, цвят.
Как да разпознаем реално опасните бенки за нас?
Мит № 2. Колкото по-тъмна е бенката, толкова по-голяма е вероятността от меланом.
Бенките съдържат меланоцити – специални кожни клетки, които произвеждат тъмнокафявия пигмент меланин. Колкото по-дълбоко е бенката, толкова по-светла е тя.
Злокачествената дегенерация се показва не от цвета на бенката, а от промените, които настъпват с нея: кървене, бърз растеж, поява на неравни ръбове, косопад в областта на бенката, болка при докосване.
Мит № 3. При облачно време бенките не трябва да се пазят от слънцето.
Облаците свободно пропускат ултравиолетова радиация. За да защитите правилно бенките от ултравиолетовите лъчи, трябва да се съсредоточите не върху времето извън прозореца, а върху UV индекса.
Ако UV индексът е по-малък от 2, тогава рискът от слънчево изгаряне, което е изключително опасно за кожата, е минимален.
Защо се появяват все повече бенки по тялото с течение на годините?
Мит № 4. Травмата на бенка води до меланом
Мнозина вероятно са чували историята, че постоянната травма на бенките може да доведе до тяхното дегенериране в меланом, което често завършва със смърт. Понастоящем няма доказателства, че единични или постоянни травматични събития в областта на невусите могат да бъдат причинен фактор за образуването на меланом.
Мит № 5. Бенка може да се премахне в домашни условия
Някои се опитват да премахнат тумора сами - с помощта на течен азот, екстракт от жълтурчета, оцет, водороден прекис... Някои продукти наистина помагат да се отървете от различни кожни тумори, включително невуси. Но трябва да се помни, че без хистологичен анализ е невъзможно да се разбере дали молът е доброкачествен или е започнал да се дегенерира в меланом.
Мит № 6. Само опасните бенки трябва да бъдат премахнати
Всяка бенка, която е естетически непривлекателна или натрапчива, може да бъде премахната. Основното е, че тази процедура трябва да се извършва в медицинско заведение, а не у дома с помощта на импровизирани средства. След отстраняването лекарят ще изпрати тъканта на бенката за изследване и ще определи дали там има ракови клетки.