Липсата на апетит е предизвикателство което засяга много хора, независимо дали се дължи на генетични фактори, биотипове или просто нежелание за ядене. Д-р Татяна Занин ни предлага няколко рецепти за възбуждане на апетит.
Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин
Глухарче
Чаят от глухарче е универсален вариант за възбуждане на апетита. Това растение е богато на витамини А, В и С, фолиева киселина, калий, силиций, желязо и танини. То е пречистващо (елиминира токсините), хепато-защитно (предпазва черния дроб), подобрява бъбречните функции, регулира храносмилането и възбужда апетита.
Лайка
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Лайката е богата на витамини като фолат, рибофлавин (витамин В2), тиамин (витамин В1), витамин А и минерали като калций, калий, натрий, магнезий, желязо и цинк. Тя възбужда апетита, ако липсата му е причинена главно от безпокойство и стрес. Лайката също помага за детоксикация на черния дроб, облекчава чревните газове, гаденето и коликите.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Кресон
Богат на магнезий, калций, желязо, витамин С, витамин А и витамини от групата В като фолиева киселина, кресонът е чудесен избор за салата. Но може също да се ползва като чай, помага на имунната система, стимулира апетита - това е резултат от неговите тонизиращи свойства.
Градински чай (салвия)
Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Градинският чай е лечебна билка, съдържаща фолиева киселина, витамини A, B, C, E, фибри, рибофлавин, пиридоксин, тиамин и много минерали като магнезий, желязо, калций, манган, мед, и т. н. Тези вещества осигуряват добрата работа на чревния тракт и възбуждат апетита.
Босилек
Друг естествен вариант за събуждане на апетита ви е босилекът – растение, богато на вещества като витамини А, К, С, В9; мед, желязо, манган, калций, калий; аминокиселините лизин, изолевцин, левцин, цистин и метионин. Освен стимулирането на апетита, той действа диуретично, потогонно и стимулиращо.
Нямате апетит сутрин - лекар разкри какви са причините
Маточина
Маточината е растение, известно със своите успокояващи ефекти, защото генерира баланс в хормона серотонин. Този невротрансмитер действа върху мозъка, осигурявайки усещане за благополучие, регулира емоциите и успокоява стомаха, което помага за подобряване на апетита.
Розмарин
Известен с това, че е съюзник на растежа на косата, розмаринът се смята за „билката на радостта“. Силно се препоръчва при заболявания като гастрит и стомашни язви, а също така помага много за подобряване на храносмилането. Затова в случай, че липсата на апетит е поради стомашен проблем, чаят от розмарин е незаменим помощник в тази ситуация.
Сминдух
Семената от сминдух съдържат витамин С, протеини, калий, ниацин, диосгенин, алкалоидите L-триптофан и лизин, също и стероидни сапонини. Известен с намаляването на холестерола, изравняването на кръвната захар, предотвратяването на запек и ускоряването на растежа на косата, той още помага за увеличаване на либидото, силата, физическата издръжливост и намалява тревожността.
Що се касае до апетита, сминдухът прави нещо повече от засилване на глада: той стимулира тестостерона - хормон, който е изключително важен за натрупване на мускулна маса. Така че, ако намерението не е просто да наддадете на тегло, а да увеличите мускулната маса, чаят от сминдух е отличен вариант.
При липса на апетит - как да си върнете глада?
Майорана
Майораната е сродна на ригана. Има в състава си масла като: р-цимен, бета-пинен, терпинен, терпинеол, линалол, танини и клей. Тя допринася много ползи за здравето със своите отхрачващи, спазмолитични и храносмилателни свойства. Чаят от майорана помага за възбуждане на апетита, намаляване на коликите, борба със стомашната слабост. Също така е съюзник в борбата срещу неразхоложения като тревожност, безсъние и хиперактивност. Въобще, много богато растение, което си струва да опитате.
Тинтява
Тинтявата притежава няколко лечебни свойства, сред които подобряване на храносмилането. Оказва противовъзпалително и антимикробно действие. Чаят от тинтява тонизира червата, стомаха и черния дроб. Горчивината, която е характерна за растението, възбужда апетита.
Внимание! Статията дава само информация, а не медицински упътвания. По въпросите в нея търсете медик-специалист!