Много скоро предстои да се забавляваме цялото семейство, докато боядисваме великденските яйца. Това е единственият ден от годината, в който може да си позволим да прекалим с количествата.
Сигурни сме, че поне няколко успяват да се пропускат, още докато ги варите. Това обикновено тревожи домакините, тъй като предварително са си изчислили бройката и имат ясна концепция за самото декориране.
Ние ще споделим с вас няколко основни тънкости, с които да избегнете пукането на черупките при варене. Предлагаме да следвате стриктно онова, което ще ви кажем и няма да има изненади.
Тънкости и хитрини, които всяка домакиня трябва да узнае:
Не използвайте твърде голяма тенджера
Това е правило номер 1, към което да се придържате. Имайте предвид, че ако съдът е твърде голям, яйцата ще се блъскат в стените му по време на варене и това ще допринесе за пропукване на черупките.
Големи количества
Няма нищо лошо в това да боядисате цяла дузина с яйца, но е важно да не прекалявате с броя в тенджерата. Отделете си повече време за варене, ако сте решили да декорирате много яйца. Сложете ги на няколко пъти да се варят и така ще избегнете брак.
Сложете кърпа на дъното
Когато водата заври, съществува опасност яйцата да започнат да се удрят по дъното или едно в друго. За да избегнете това, задължително покрийте тенджерата с кърпа.
Сол и оцет във водата
Двете съставки се добавят още в самото начало. Те запазват черупките здрави, а и след като решите да ги белите, ще ви е много по-лесно.
Ниска температурна разлика
Голяма грешка е да извадите яйцата от хладилника и директно след това да ги сложите в тенджерата на котлона. Разликата в температурата ще ви гарантира поне няколко пропукани черупки и разочарование.
Колко минути се вари рохкото и твърдото яйце?
Ниска температура на варене
След като заври водата, намалете температурата и оставете тенджерата на бавен огън. Окол 10 минути са напълно достатъчни, за да имате накрая здрави и твърдо сварени яйчица, готови за декориране.
Направете го точно така и няма да има нито едно пострадало яйце!