Свинската мас е широко разпространена и използвана в нашите ширини както за рецепти от народната медицина, така и в кулинарията. Диетолозите обаче са изключително скептични относно консумирането й и използването й в различни ястия. Всъщност доста хора се нуждаят от веществата, съдържащи се в свинската мас, за да поддържат притока на енергия и да възстановяват силите си след сериозен физически труд.
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Топене на свинска мас – ето така е правилно!
Свинската мас се състои главно от мазнини, като веществата в нея са мастни киселини и витамини. Такава мастна киселина например е арахидоновата, която е от изключителна важност за организма ни, тя активира имунната система и ни предпазва от болести. Известна е комбинацията от свинска мас и чесън за укрепване на здравето през студените месеци. Тази киселина спомага и за добрата функция на сърдечно-съдовата система, както и спада към ненаситените мастни киселини.
Останалите съдържащи се в свинската мас мастни киселини взимат участие при елиминирането на токсините, обмена на холестерола и хормоните и т.н.
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Как се прави свинска мас – това е важно да го знаете
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Свинската мас е богата на витамините А, Е, Д, както и на селен, нужен особено на бременните и спортистите.
Консумацията на свинска мас може да предотврати образуването на кръвни съсиреци, както и има благоприятно влияние върху функциите на сърцето и черния дроб. Не пречи на килограмите ни, ако хапнем малко парченце, а дори ни засища за дълго.
Използва се и в рецепти от народната медицина – например свинската мас е известна с болкоуспокояващия си ефект върху ставите. Смесва се с мед в отношение 2:1 и се намазва върху конкретния участък. Прави се топла превръзка и се пренощува с нея. Освен за ставите, маста се използва и срещу кашлица – натрийте в областта на шията и гърдите топла свинска мас и сложете топла превръзка. За същия проблем можете да направите и разтвор – 40 гр свинска мас с 2 супени лъжици спирт и няколко капки етерично масло от ела. Отново превържете и пренощувайте така.
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
Необичайни рецепти със свинска мас: Свинска мас в шоколад, невероятно звучи!
Много от мехлемите, съдържащи свинска мас, се използват при брадавици, екземи, кожни раздразнения и белези. Но за правилното им използване се консултирайте с лекаря си.
Свинската мас може да се използва и за укрепване на косата – нанася се като маска в корените за здрав и сияен вид. Освен за коса, служи и като маска за лице с овлажняващ ефект при много суха кожа – нанесете за около 10 мин, а след това измийте добре и поставете хидратиращ крем.
Свинската мас не бива да се консумира от хора с наднормено тегло или ако имате проблеми с жлъчката.