Диетата при подагра има за цел да ограничи консумирането на продукти, богати на пурини - вид протеин, чийто излишък в организма повишава пикочната киселина и се намира главно в червените меса, в дадени видове морски дарове и риба.
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Ето информация от д-р Татяна Занин. Също може да се запознаем с нейните препоръки в това видео (при гледането може да използвате опцията за автоматичен превод на български).
Уравновесената диета е от важно значение за снижаване на пикочната киселина в кръвта и за подпомагане на лечението на подагра. Затова е препоръчително да се даде приоритет на приема на здравословни и натурални храни, като пълнозърнести продукти, свежи плодове и зеленчуци, мляко и производните му с ниска степен на мазнини.
Важно е също да пиете дневно приблизително 2 литра течности, което може да включва билкови чайове и вода - такива напитки помагат за елиминирането на прекомерната пикочна киселина с урината, предотвратявайки подаграта.
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Храни, които да бъдат избягвани
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Някои продукти, които може да увеличат пикочната киселина, са следните.
Алкохолни напитки.
Животински субпродукти: сърце, бъбреци, черва и черен дроб.
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
Изкуствени сосове и подправки: горчица, кетчуп, дресинги за салата, майонеза.
Какво е подагра и как да я лекуваме
Колбаси: наденица, шунка, салам, мортадела.
Червено месо от типа на агнешко (овче), говеждо, свинско.
Морски дарове: стриди, октоподи, скариди, миди, калмари.
Видове риби: аншоа, херинга, скумрия, треска, сьомга, сардина.
Рафинирани зърнени храни: бял ориз, бели макаронени изделия, бял хляб.
Храни с много фруктоза: консервирани или праховидни сокове, безалкохолни напитки, мед, шоколад и шоколадови бонбони, торти, бисквити, сладолед.
Такива храни би трябвало да се избягват, за да се предотвратят повишаването на пикочната киселина и пристъпите на подагра.
В допълнение към храненето, е от съществено значение да поддържате адекватно тегло, понеже наднорменото тегло е една от причините в кръвта да е налична много пикочна киселина.
Храни за умерено консумиране
Продукти като яйца, постно говеждо, домашни птици без кожата, и риби, неспоменати по-горе, може да бъдат консумирани умерено. Може да консумирате риба, постно или птиче месо - на ден между 60 и 90 г.
Някои смятат, че портокали, ягоди, ядки и домати предизвикват пристъп на подагра. Но такива продукти не изобилстват с пурини. Липсват научни доказателства, че подобни храни провокират пристъпи на подагра.
Може ли хората с подагра и артрит да пият кафе - ето какво разкриха учени
Разрешени храни
По време на лечението на подагра е препоръчително да се даде приоритет на храни с ниска степен на пурини в допълнение към храни с добри количества вода, витамини и фибри, например следните.
Пресни зеленчуци: кресон, моркови, тиква, лук, краставици, броколи, карфиол, спанак, домати и марули.
Пресни плодове: лимон, ябълка, портокал, ягода, пъпеш, диня.
Нискомаслени млечни продукти от рода на извара, обезмаслено кисело мляко.
Бобови култури: леща, нахут, боб, соя.
Пълнозърнести храни: царевица, пълнозърнести макаронени изделия, кафяв ориз, пълнозърнест хляб.
В допълнение, храни като сусам, тиквени семки, зехтин, ленено семе имат антиоксидантни и противовъзпалителни свойства. Те помагат за елиминирането на токсините от организма, намаляват болката и възпалението в ставите.
Това меню е само примерно за включване в диетата. По принцип, препоръките за диета при подагра варират в зависимост от пола на човека, теглото, заниманията му с физически упражнения и цялостното здраве. По тази причина е препоръчително да проведете консултация с диетолог, за да направите пълна оценка и да съставите хранителен план според личните ви, индивидуални нужди.
Внимание! Статията съдържа само информация, но не и медицински указания. Винаги търсете медик-специалист!