Въпреки че кофеинът като цяло е безопасен в ниски до умерени количества, високите нива на консумация могат да причинят неприятни и дори опасни странични ефекти.
Повечето видове съдържат кофеин, вещество, което може да подобри вашето настроение, метаболизъм и умствена и физическа работоспособност.
Проучванията показват също, че е безопасно за повечето хора, когато се консумира в ниски до умерени количества.
Високите дози кофеин обаче могат да имат неприятни и дори опасни странични ефекти.
Изследванията показват, че вашите гени имат голямо влияние върху вашата толерантност към него. Някои могат да консумират много повече кофеин от други, без да изпитат отрицателни ефекти.
Нещо повече, хората, които не са свикнали с кофеина, могат да изпитат симптоми след консумация на това, което обикновено се счита за умерена доза.
Ето 9 странични ефекти от твърде много кофеин.
1. Безпокойство
Известно е, че кофеинът повишава бдителността.
Той действа, като блокира ефектите на аденозина, мозъчен химикал, който ви кара да се чувствате уморени. В същото време той задейства освобождаването на адреналин, хормонът „бий се или бягай“, свързан с повишена енергия.
Въпреки това, при по-високи дози, тези ефекти могат да станат по-изразени, което води до безпокойство и нервност.
Съобщава се, че изключително висок дневен прием от 1000 mg или повече на ден причинява нервност, нервност и подобни симптоми при повечето хора, докато дори умереният прием може да доведе до подобни ефекти при чувствителни към кофеин индивиди.
Освен това е доказано, че умерените дози причиняват учестено дишане и повишават нивата на стрес, когато се приемат наведнъж.
2. Безсъние
Способността на кофеина да помага на хората да останат будни е едно от най-ценните му качества.
От друга страна, твърде много кофеин може да затрудни получаването на достатъчно възстановителен сън.
Проучванията са установили, че по-високият прием на кофеин изглежда увеличава времето, необходимо за заспиване. Може също така да намали общото време за сън, особено при възрастните хора.
За разлика от това, ниските или умерените количества кофеин изглежда не влияят много на съня при хора, считани за „добре спящи“, или дори при тези, които сами съобщават за безсъние.
Може да не осъзнавате, че твърде много кофеин пречи на съня ви, ако подценявате количеството кофеин, което приемате.
Въпреки че кафето и чаят са най-концентрираните източници на кофеин, той се намира и в сода, какао, енергийни напитки и няколко вида лекарства.
В допълнение, кофеинът, консумиран по-късно през деня, може да попречи на съня, тъй като ефектът му може да отнеме няколко часа, за да изчезне.
Изследванията показват, че докато кофеинът остава във вашата система средно пет часа, периодът от време може да варира от час и половина до девет часа, в зависимост от индивида.
3. Храносмилателни проблеми
Много хора смятат, че сутрешната чаша кафе помага на червата им да се раздвижат.
Слабителният ефект на кафето се приписва на освобождаването на гастрин, хормон, произвеждан от стомаха, който ускорява дейността в дебелото черво. Нещо повече, доказано е, че безкофеиновото кафе предизвиква подобен отговор.
Като се има предвид този ефект, не е изненадващо, че големи дози кофеин могат да доведат до редки изпражнения или дори диария при някои хора.
Колко дълго кофеинът се задържа в организма?
4. Мускулен разпад
Рабдомиолизата е много сериозно състояние, при което увредените мускулни влакна навлизат в кръвния поток, което води до бъбречна недостатъчност и други проблеми.
Честите причини за рабдомиолиза включват травма, инфекция, злоупотреба с лекарства, мускулно напрежение и ухапвания от отровни змии или насекоми.
В допълнение, има няколко съобщения за рабдомиолиза, свързана с прекомерен прием на кофеин, въпреки че това е сравнително рядко.
5. Пристрастяване
Въпреки всички ползи за здравето на кофеина, не може да се отрече, че той може да се превърне в навик.
Подробен преглед предполага, че въпреки че кофеинът задейства определени мозъчни химикали подобно на начина, по който го правят кокаинът и амфетамините, той не причинява класическо пристрастяване по начина, по който правят тези лекарства.
Въпреки това, може да доведе до психологическа или физическа зависимост, особено при високи дози.
6. Високо кръвно налягане
Като цяло кофеинът не изглежда да повишава риска от сърдечни заболявания или инсулт при повечето хора.
Въпреки това е доказано, че повишава кръвното налягане в няколко проучвания поради стимулиращия си ефект върху нервната система.
Повишеното кръвно налягане е рисков фактор за инфаркт и инсулт, тъй като може да увреди артериите с течение на времето, ограничавайки притока на кръв към сърцето и мозъка.
За щастие, ефектът на кофеина върху кръвното налягане изглежда е временен. Освен това изглежда има най-силно въздействие върху хора, които не са свикнали да го консумират.
Доказано е също, че високият прием на кофеин повишава кръвното налягане по време на тренировка при здрави хора, както и при тези с леко повишено кръвно налягане.
Ето защо е важно да се обърне внимание на дозировката и времето на прием на кофеин, особено ако вече имате високо кръвно налягане.
7. Учестен пулс
Стимулиращите ефекти от високия прием на кофеин могат да накарат сърцето ви да бие по-бързо.
Може също така да доведе до променен сърдечен ритъм, наречен предсърдно мъждене, за който се съобщава при млади хора, които са консумирали енергийни напитки, съдържащи изключително високи дози кофеин.
В един казус жена, която е приела огромна доза кофеин на прах и таблетки при опит за самоубийство, е развила много ускорен сърдечен ритъм, бъбречна недостатъчност и други сериозни здравословни проблеми .
Този ефект обаче не изглежда да се проявява при всички. Наистина дори някои хора със сърдечни проблеми могат да понасят големи количества кофеин без никакви неблагоприятни ефекти.
8. Умора
Известно е, че кафето, чаят и другите кофеинови напитки повишават нивата на енергия.
Колко време отнема на кофеина да напусне тялото?
Те обаче могат да имат и обратен ефект, като доведат до отскок на умора, след като кофеинът напусне вашата система.
9. Често уриниране и неотложни позиви
Повишеното уриниране е често срещан страничен ефект от високия прием на кофеин поради стимулиращия ефект на съединението върху пикочния мехур.
Може би сте забелязали, че трябва да уринирате често, когато пиете повече кафе или чай от обикновено.
Повечето изследвания, разглеждащи ефектите на съединението върху честотата на уриниране, са фокусирани върху по-възрастните хора и тези със свръхактивен пикочен мехур или инконтиненция.
В едно проучване 12 млади до средна възраст със свръхактивен пикочен мехур, които са консумирали 2 mg кофеин на килограм (4,5 mg на килограм) телесно тегло дневно, са имали значително увеличение на честотата на уриниране и неотложните позиви за уриниране.
Лекият до умерен прием на кофеин изглежда осигурява впечатляващи ползи за здравето на много хора.
От друга страна, много високите дози могат да доведат до странични ефекти, които пречат на ежедневния живот и дори могат да причинят сериозни здравословни проблеми.
Въпреки че отговорите варират от човек на човек, ефектите от високия прием показват, че повече не е непременно по-добро.
За да получите ползите от кофеина без нежелани ефекти, направете честна оценка на вашия сън, енергийни нива и други фактори, които могат да бъдат засегнати, и намалете приема си, ако е необходимо.