Случайното подуване не винаги означава, че човек е болен. Доста често те възникват поради заседнал начин на живот или неправилно хранене.
Още: Рецепта за домашно сладко от касис - супер лесно
Още: Пащърнак - уникалният зеленчук и неговите ползи
Отокът, който възниква заради заседнал начин на живот и неправилно хранене, може да добави няколко допълнителни килограма тегло и дори няколко години до възраст.
Какво означават подуванията в определени части от тялото?
Откъде идва излишната вода?
Още: Какво представлява рейки и опасно ли е
Още: Топ рецепти с ревен, в които да използвате този интересен зеленчук
Кръвоносната и лимфната системи играят критична роля за поддържането на водния баланс. Когато кръвта циркулира в тялото, част от течната фракция (плазма) се просмуква през стените на най-малките съдове - капилярите - и навлиза в тъканите. Така се образува междуклетъчната течност. С нея клетките получават необходимите хранителни вещества и кислород. Тя също така премахва метаболитните отпадъци от клетките.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
След това една част от течността се връща в кръвоносните съдове, а другата, заедно с клетъчните отпадъци, навлиза в лимфната система, превръщайки се в лимфа. Преминавайки през лимфните възли, лимфата се филтрира и след това преминава обратно в кръвния поток през специални лимфни канали.
Забавянето на кръвообращението и движението на лимфата е най-честата причина за отоци при хора без хронични заболявания.
Метод 1. Движете се повече
Още: Какво е сумак и в кои ястия може да го добавим
Още: Изненадайте любимия с най-невероятен мус от черен шоколад
Движението играе ключова роля в поддържането на здрави кръвоносни и лимфни системи: то стимулира мускулните контракции, които от своя страна насърчават по-ефективната циркулация на течности и намаленото подуване на тъканите.
Това са причините за подуване на цялото тяло
Метод 2. Загрейте през деня
Ако излизането навън не е възможно, практикуването у дома също е подходящо. Особено полезни са упражненията, при които краката или таза са по-високи от гърдите.
За стимулиране на лимфния поток са полезни ритмичните и вибриращи движения: можете да люлеете краката и ръцете си или да скачате.
Метод 3. Лимфодренажен масаж
Ритмичното разклащане или поглаждане на крайниците стимулира движението на лимфата и спомага за по-бързото напускане на излишната течност от тъканите.
Метод 4. Дрехи по размер
Тясното бельо, тесните чорапи и панталони, които притискат стомаха, влошават кръвообращението и водят до задържане на течности в тъканите.
Метод 5. По-малко сол
Появата на отоци е силно повлияна от диетата. Например солта насърчава задържането на течности в тъканите. Ако човек щедро осоли ястия, рискът от оток се увеличава.
Метод 6. Яжте по-малко сладкиши
Задържането на течности се насърчава от храни с високо съдържание на захар и други бързи въглехидрати: сладки напитки, десерти, сладкарски изделия, бял хляб, тестени изделия от бяло брашно.
Метод 7. Пийте повече вода
Парадоксално, дехидратацията е друга често срещана причина за оток. Когато не се доставя достатъчно вода, тялото започва да я задържа в опит да натрупа необходимото количество за поддържане на живота.
Метод 8. Намалете консумацията на алкохол
Алкохолът има диуретичен ефект, причинявайки повишено уриниране и значителна загуба на течности. В опит да се предпази от дехидратация, тялото натрупва течност в тъканите.
Метод 9. Добавете диуретични храни към вашата диета
На първо място, трябва да добавите в менюто си повече храни, съдържащи калий. Този минерал действа като естествен диуретик и спомага за поддържането на нормален водно-солев баланс
Някои билки също имат диуретичен ефект, включително хвощ и бреза. Те стимулират бъбреците и ускоряват процеса на извеждане на течности от тялото.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.