Постоянното желание за сън може да е не само признак на мързел или умора. Докато случайната сънливост е нормална, постоянната прекомерна сънливост може да показва скрити здравословни проблеми.
Още: Тревожността е най-силна вечер - как да я преборим
Ето осем причини, поради които може да ви се иска да спите през цялото време:
Липса на сън
Една от най-простите причини за прекомерна сънливост е липсата на достатъчно сън. Ако постоянно не успявате да си осигурите препоръчителните 7-9 часа сън на нощ, организмът ви ще желае повече почивка, което води до постоянно чувство на умора.
Още: Сушите ли прането си на радиатора? Ето защо е опасно
10 причини защо винаги се чувстваш уморен
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Орех пекан – какви са неговите невероятни ползи и свойства
Депресия
Психичното здраве играе решаваща роля за режима на съня. Лицата, страдащи от депресия, често изпитват нарушени цикли на съня, включително преспиване. Желанието за прекомерен сън може да послужи както като симптом, така и като механизъм за справяне за хората, които се борят с психичното си благополучие.
Хипотиреоидизъм
Още: Кои са най-добрите адаптогени
Още: Тапас - по какво се различават тези испански мезета от нашите
Недостатъчно активната щитовидна жлеза, известна като хипотиреоидизъм, може да доведе до умора и повишена нужда от сън. Щитовидната жлеза регулира обмяната на веществата и когато не функционира правилно, това може да наруши различни телесни функции, включително съня.
Сънна апнея
Сънната апнея е състояние, което се характеризира с паузи в дишането по време на сън. То може да доведе до фрагментиран сън и прекомерна сънливост през деня. Хората със сънна апнея може да се окажат, че искат да спят през цялото време, тъй като тялото им се опитва да компенсира прекъснатата почивка.
Синдром на хроничната умора
Синдромът на хроничната умора (СХУ) е комплексно заболяване, характеризиращо се с изключителна умора, която не се подобрява с почивка. Хората със CFS често имат продължителни периоди на сън, но се събуждат с чувство на липса на бодрост, което допринася за желанието за повече сън.
5 причини за постоянна сънливост и умора през деня
Нарколепсия
Нарколепсията е неврологично заболяване, което засяга контрола на циклите сън-бодърстване. Хората с нарколепсия могат да изпитат внезапни и неконтролируеми епизоди на сън през деня. Въпреки тези епизоди те могат да изпитват постоянна нужда от повече сън.
Анемия
Анемията, състояние, което се характеризира с липса на червени кръвни клетки или хемоглобин, може да доведе до чувство на умора и слабост. Тъй като организмът се бори да пренася ефективно кислород, хората с анемия могат да открият, че се нуждаят от повече сън, за да компенсират недостига на енергия.
Странични ефекти на лекарствата
Някои лекарства, включително успокоителни, антихистамини и антидепресанти, могат да предизвикат сънливост като страничен ефект. Ако приемате медикаменти и изпитвате повишено желание за сън, е важно да обсъдите тези симптоми с вашия лекар.
Ако постоянно изпитвате желание да спите през цялото време, от решаващо значение е да се консултирате със здравен специалист. Установяването на основната причина е първата стъпка към решаването на проблема и подобряването на цялостното ви благосъстояние.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.