Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

7 начина да подобрите дишането си

10 декември 2022, 15:33 часа

1. УСЕТЕТЕ ДИШАНЕТО СИ

Дишането е толкова инстинктивно, че може да сте развили навици, които не осъзнавате. Започнете, като наблюдавате дишането си в продължение на по-дълъг период от време, особено в моменти, когато сте стресирани или тревожни. Трудно ли си поемате въздух, дишате ли през устата, дишате ли бързо или неравномерно, дълбоко или плитко?

Направете ТЕЗИ дихателни техники срещу стрес и неспокоен сън

2. ЗАЕМЕТЕ ДОБРА СТОЙКА

По-добрата стойка води до по-добро дишане, понякога само в рамките на няколко вдишвания. Правилната стойка означава, че диафрагмата - мускулът между гръдния кош и корема, който играе ключова роля за движението на въздуха навътре и навън, не е свита. Уверете се, че гърбът ви е изправен, а раменете са отпуснати назад и надолу. Брадичката ви трябва да е съвсем леко повдигната, а челюстта, раменете и шията - отпуснати.

3. ЗНАЙТЕ, ЧЕ ВЪЗДИШКАТА НЕ Е ПРОСТО ВЪЗДИШКА

Прекомерното въздишане и прозяване, усещането, че не можете да си набавите достатъчно въздух или чувството, че сте "откъснати", могат да сочат към прекомерно дишане (хипервентилация). Това може да се превърне в навик. Възстановяването на дишането може да помогне, но първо посетете вашия лекар за преглед.

Невероятните световни рекорди по спряно дишане

4. ИЗБЯГВАЙТЕ УМИШЛЕНО ДА ВДИШВАТЕ ДЪЛБОКО

Това, че е здравословно да се диша дълбоко, е просто мит от 20-ти век. Когато сме стресирани или тревожни, дишането и сърдечната ни честота се увеличават. Дълбокото дишане води до получаване на по-малко кислород, а не на повече, и може да засили тревожността и паниката. Бавното, леко и контролирано дишане ще ви помогне по-ефективно да се успокоите, ако сте стресирани или тревожни.

5. ИЗПОЛЗВАЙТЕ НОСА СИ

Освен ако не работите или не се упражнявате интензивно, отпушете носа си и придобийте навика да дишате през носа. То спомага за филтрирането на замърсителите, алергените и токсините при вдишване, а също така затопля и овлажнява въздуха. Когато дишаме през устата, обемът на въздуха се увеличава значително, което може да доведе до навик за прекомерно дишане и да увеличи тревожността. Освен това изсушава устата и може да доведе до различни стоматологични проблеми.

Как да окажем първа помощ при задух?

6. СПИРАНЕ НА ХЪРКАНЕТО

Хъркането може да бъде свързано с прекомерното дишане поради увеличения обем на въздуха, турбуленцията и вибрациите и може да доведе до нарушен сън, умора, събуждане със сухота в устата, болки в гърлото или главоболие. За да подобрите хъркането, винаги спете настрани и избягвайте да ядете обилно ядене или да пиете алкохол близо до времето за лягане.

7. ОТСТРАНЯВАНЕ НА СТРЕСА

Когато се чувствате тревожни, отделете време за успояване и нормализиране надишането ви. Въведете в живота си някои успокояващи дейности, като да се разхождате ежедневно в парка или на някое тихо място из природата. Когато сте спокойни, ще откриете, че дишането ви е без усилие, а това е ключът към по-добро дишане, освежаващ сън, по-добро настроение и по-добро здраве.

Денис Витанов
Денис Витанов Отговорен редактор
Новините днес