Всички хормони, които се произвеждат в организма, са важни за здравето и нормалното му функциониране. 6 хормона от този списък играят ключова роля за здравето и красотата на жените.
1. Дехидроепиандростерон (DHEA)
DHEA се произвежда от надбъбречните жлези и яйчниците и играе важна роля в образуването на естрогени и андрогени. Ако нивото се понижи, се появяват проблеми с кръвоносните съдове, сърцето, имунната система и започва стареенето на тялото като цяло. След 45 години дефицитът на хормони става особено изразен, тъй като след 30 години производството намалява. Това се отразява на либидото, нивото на енергия, качеството на съня.
2. Инсулин
Инсулинът се произвежда от панкреаса, той влияе върху нивото на захарта в кръвта. Нарушенията на това ниво веднага се отразяват на външния вид - загуба на еластичност на кожата, поява на бръчки. Глюкозата влияе негативно върху производството на колаген. Ето защо е много важно да се проверява нивото на захарта, да се използват продукти за грижа за кожата с ретиноиди и витамини, да се приемат витамини през устата и да се предпазва кожата от слънцето.
Жените да внимават с ТЕЗИ хормони, защото ги състаряват без време
3. Кортизол
Това е хормон на стреса, ако има много, кожата веднага реагира - с матов цвят, сухота, бръчки или обратното с акне и омазняване. За да свалите нивото на този хормон, трябва да водите активен социален живот, да общувате с приятни хора. Самотата се отразява негативно на здравето. Освен това е важно да спортувате, но без екстремни натоварвания. Отличен избор е плуване, йога, бягане, колоездене. Медитациите и масажът също работят добре.
4. Мелатонин
Този хормон реагира на ежедневния режим, сигнализира до мозъка, че е време за почивка. Сънят е най-важният процес, по време на който тялото се възстановява. Ако сънят е нарушен, това дава отражение бързо на външния вид, регенерацията се забавя, клетките не се обновяват. Трябва да се храните правилно, да спрете да пушите, да сведете до минимум алкохола, да приемате добавки с мелатонин. Последните трябва да се приемат след 35-годишна възраст.
5. Соматотропин
Това е хормон на растежа, при който рано или късно настъпва дефицит. Мускулите отслабват, кожата се набръчква, настроението започва да скача, издръжливостта намалява. Физическата активност е много важна, например ходене и упражнения с дъмбели. Не забравяйте за водните процедури, особено контрастните.
10 признака на хормонален дисбаланс
6. Естроген
Количеството колаген директно зависи от този хормон, веднага щом намалее, започват да се появяват ранни бръчки, овалът на лицето се променя. Яжте кафяв ориз, ленено семе, плодове, зеленчуци, яжте по-малко червено месо. Използвайте козметика с фитоестрогени, приемайте добавки от този вид.
Не забравяйте да посетите лекар навреме и да проверите нивото на хормоните.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.