Ето един поглед към шестте категории нарушения на съня и как можете да си починете по-добре.
1. Липса на сън
Страдащите от безсъние трудно заспиват или заспиват и често се чувстват сънливи. Сред най-често срещаните състояния, около 33% до 50% от възрастните имат някои симптоми на безсъние, според Американската академия по медицина на съня. Безсънието често нараства по време на стрес, но може да стане хронично, ако симптомите продължават три месеца или повече. Лошите навици за сън, промените в околната среда, лекарствата и съпътстващите медицински състояния като астма или сънна апнея могат да влошат проблема. Водещото лечение е когнитивно-поведенческата терапия за безсъние, която обучава пациента относно циклите на съня и личните бариери на съня. Доставчиците могат също да предписват допълнителни лекарства.
Спане с възглавница между краката - полезно ли е?
2. Хъркане и сънна апнея
Хъркането е разочароващо, но може да бъде и опасно. Повече от 20 милиона американци имат сънна апнея. Честото задушаване и прекъсване на дишането - поне 5 пъти на час - влияят на качеството на съня и нивата на кислород. Без лечение - това е свързано с високо кръвно налягане, сърдечни заболявания и инсулт. Златният стандарт на грижа, прекъсва терапията с положително налягане на дихателните пътища или улесняване на въздушния поток. Други опции преместват долната челюст и езика напред (с устройство за придвижване на мандибулата и нервен стимулатор), за да се предотврати колапс на дихателните пътища. Пациентите също могат да се възползват от операция на излишната тъкан на носа и гърлото, която пречи на дишането.
3. Нарушения на циркадния ритъм
Тенденциите към „чучулига“ и „нощна сова“ са биологично обусловени – причини от напреднали (ранобудни) или забавени (късно заспиващи) нарушения във фазата на сън-бодърстване. И двете работят по вътрешен часовник (циркаден ритъм), различен от външния цикъл ден-нощ. Докато много хора карат тази странност да работи, тя става проблематична, когато се използва функционирането през времето, в което искате да сте будни. Пътуването през две или повече часови зони (джет лаг) или работата през нощта (разстройство на работата на смени) също може да наруши ритъма.
Още: Ако имате рефлукс - забравете за тези храни!
Как начина на спане се отразява на здравето ни?
4. Двигателни нарушения
Някои здравословни състояния и лекарства – включително бъбречно заболяване, дефицит на желязо, невропатия, бременност, тревожност и антидепресанти – могат да доведат до тези неудобни или болезнени позиви, които се случват при около 7% до 10% от хората. Лекарите могат да премахнат допринасящите лекарства и да добавят желязо, ако е необходимо. Те могат също да предпишат симптоматично облекчаване чрез лекарства и други помощни средства.
5. Парасомнии
Тези неконтролируеми епизоди на сън включват ходене насън, говорене насън, халюцинации, парализа на съня и нощни ужаси, които човекът не си спомня след това. Някои парасомнии, като кошмари, могат да бъдат предизвикани от посттравматичен стрес или лишаване от сън. Тъй като са по-чести при децата, много хора ги надрастват.
6. Твърде много сън
За разлика от повечето други разстройства на съня, хората с хиперсомния често спят (повече от 10 часа на нощ), но все още се чувстват замаяни, независимо колко рано си лягат. Може да имат пристъпи на сън или халюцинации. Нарколепсията, разстройство на нервната система, причинено от липса на мозъчни химикали орексин, има допълнителен симптом: внезапна мускулна слабост (катаплексия), която се влошава при силни емоции. Лишаването от сън имитира някои от тях, но се подобрява с почивка.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.