Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

5 грешки, които драстично съкращават живота

16 август 2022, 17:00 часа

Има ежедневни навици, общи за много хора, които сериозно влияят върху появата на сърдечни и съдови болести и в резултат на това съкращават живота.

5 вредни навика

Експерти назоваха 5 вредни навика, отказът от които може сериозно да подобри здравето и да удължи живота.

1. Твърде много сол в храната

Това е най-често срещаната грешка и най-лесната за коригиране. Намаляване употребата на сол в храната може да предизвика понижаване на кръвното налягане, а в дългосрочен план такава диета се свързва с намален риск от смърт от инсулт и инфаркт на миокарда. При по-възрастните пациенти обаче рязкото намаляване на количеството готварска сол може да има обратен ефект и да допринесе за развитието на сърдечно-съдови болести, предупреждават лекарите.

2.  Липса на зеленчуци и плодове в диетата

Зеленчуците и плодовете осигуряват на тялото много от най-важните компоненти за здравето: фибрите, витамините и минералите. Особено важно е да се консумират сезонните и местни плодове и зеленчуци.

3.  Пушенето

През последните години делът на пушачите в световен мащаб е намалял, но пушенето все още е често срещано сред населението на планетата. Спирането на тютюнопушенето е ефективно за пациенти от всички възрасти. Например, пациенти на възраст над 70 години, които спрат пушенето, могат да разчитат на допълнителни 3,5 години живот.

8 вредни сутрешни навика, които трябва да забравите

4.  Недостатъчна физическа активност

Необходимо е да се поддържа физическа форма на всяка възраст, за това не е нужно да се прибягва до тренировки с висока интензивност. Леките, но редовни упражнения ще помогнат за поддържане на здравето не само на сърцето, но и на тялото като цяло.

5.  Прекомерна употреба на алкохол

Отношението на лекарите към приема на алкохол става все по-непримиримо. Въпреки че СЗО все още нарича "безопасна" максимална дневна доза от около 30 g, въпреки това все повече експерти призовават за пълно отхвърляне на алкохола, като споделят мнение, че даже малко количество редовно приеман етилов алкохол е токсичен за тялото. За съжаление, голяма част от хората употребяват алкохол по всяко време и без мярка. А още по-страшната истина е, че мнозина смели сядат зад волана след като са прекалили с алкохолните питиета.

Ключът към здравословното дълголетие е балансираната диета. За профилактика на заболявания, характерни за възрастните хора, се препоръчва редовна консумация на определени полезни храни.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес