Мнозина оцениха по достойнство алуминиевата дограма, още едно предимство на тези прозорци е простотата в грижата за тях. Не е необходимо алумининият да се шкури, нито боядисва. Но е вярно, че трябва да се извършват други процедури, за които монтажниците премълчават доста често.
Още: Ползи от морската вода за тялото
1. Ежегодно смазване
Механизмът трябва да се смазва веднъж годишно с машинно или силиконово масло.
Първото правило, което всеки трябва да знае, е, че механизмът на прозореца, както всеки друг, се нуждае от смазка.
Още: Ползи от чугунената тенджера и защо повече няма да искате да я смените
Още: Масло от рапица ползи и вреди
Ако пренебрегнете този факт, последиците ще бъдат тъжни: рано или късно прозорецът ще стане неизползваем и ще спре да се затваря.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Списък с храни за качване на килограми
Още: Какви са ползите от четенето на книги, които не са за подценяване
За да го поправите, трябва да се обадите на специалист: в най-добрия случай ще замени отделни части, в най-лошия случай – целия механизъм.
Причината, поради която механизмът за затваряне спира да работи правилно, е фактът, че с течение на времето се натрупва слой мръсотия и фабричната смазка се отмива.
Mонтажниците на дограма забравят да ви кажат как ПРАВИЛНО да поддържате прозорците си
Още: Храни полезни за храносмилането, които да хапваме
Още: Има ли всъщност ползи от лечебното гладуване
Първият сигнал, че скоро ще се наложи ремонт, е неприятният скърцащ звук при затваряне и отваряне на прозореца.
За смазване можете да използвате машинно или силиконово масло. Всички битови заместители (слънчогледово масло, гел за обувки, вазелин и др.) са забранени, тъй като бързо изсъхват и унищожават механизма.
Достатъчно е да смазвате механизма веднъж годишно и всичко ще бъде наред.
2. Летен и зимен режим
Малко хора знаят, че разработчиците са осигурили летен и зимен режим на работа на прозорците. През студения сезон те трябва да се затворят по-плътно.
За да постигнете това, трябва да приведете палчето (изпъкналостта на рамката под формата на цилиндър) от вертикалното към хоризонталното положение.
Най-често този цилиндър не е във вертикално положение.
Ако направите паралел с циферблата, той е подобен на часовниковата стрелка, сочейки 3 часа. В този случай цилиндърът трябва да се завърти до 9 часа.
Необходимо е да промените позицията на всички палчета. Най-лесно е да го направите с помощта на клещи (стандартни цилиндрични палчета) или шестоъгълник.
Веднага след като приведете прозорците в правилния режим, ще почувствате, че са започнали да запазват топлината по-добре.
Палчето указва летен и зимен режим.