Оказва се, че стайните растения могат не само да разкрасят дома ви, но също така могат да намалят вредните влияния, пренасяни във въздуха като бензол и формалдехид. Ето някои от най-добрите растения за пречистване на въздуха в спалнята ви.
Лавандула
Обикновено не се счита за стайно растение, но всъщност лавандулата може да се впише идеално в стаята и да радва окото дълги години напред, но само ако се грижите правилно. Трябва да се излага на пряка слънчева светлина в продължение на няколко часа на ден, за предпочитане на прозорец с южно изложение. Поливайте растението, когато почвата е леко суха, но не прекалявайте с поливането на лавандулата, защото тя ще изгние.
Каучуков фикус
Фикусът е с големи лъскави листа и може да разнообрази всяка стая. Предпочита умерена до ярка светлина и малка, но постоянна влажност. Ако искате да го нарежете, задължително носете ръкавици, за да не попадне лепкавият му сок върху пръстите ви.
Дипсисът жълтеникав (Dypsis lutescens) , по-известен като жълтеникав хризалидокарпус
Листата на тази великолепна палма могат да надхвърлят 2-3 метра, така че не забравяйте да осигурите достатъчно място за нея. През пролетта и лятото растението се нуждае от ярко вътрешно осветление и постоянна влажност.
Бръшлян
Този издръжлив бръшлян може да расте в саксии, висящи кошници или с други по-високи стайни растения в обща саксия. През пролетта и лятото се нуждае от умерено осветление, а през есента и зимата от ярка светлина (или допълнителна флуоресцентна светлина).
Бостънска папрат
Тези буйни папрати са евтино класическо стайно растение и техните извити яркозелени листа винаги изглеждат страхотно. Но имайте предвид, че на закрито не е толкова лесно да се грижите за тях. Бостънските папрати обичат много светлина. Освен това те трябва да се пръскат всеки ден
Променливата аглаонема
Това лесно за грижа растение има лъскави бледозелени листа с бели шарки. Понася добре слабата светлина на закрито и предпочита почвата винаги да е леко влажна, но мрази студения въздух. Не забравяйте да го пазите далеч от течения!
Сансевиерия трилентова
Това ефектно растение, известно още като „езикът на свекървата”, се отличава с впечатляващите си листа с форма на меч. То се справя най-добре при ярка, непряка светлина и трябва да се полива само когато почвата е почти напълно суха. При правилна грижа може да живее десетилетия.
Драцена
Доказано е, че различните видове драцена са способни да пречистват въздуха. Тези издръжливи растения имат дълги ивици на листата, а някои от тях имат красиви червени шарки. Който и вид да изберете, знайте, че всички сортове се нуждаят от еднакви условия: умерена до ярка непряка светлина и леко влажна почва.
Филодендрон двуперист
Това лесно за грижа растение привлича вниманието с големите си вълнообразни листа. Осигурете на вашия филодендрон умерена светлина и го поливайте, когато горният слой на почвата изсъхне.
Дифенбахия
Сокът в листата на дифенбахия съдържа кристали, които могат да раздразнят лигавиците. Ако имате домашен любимец, който обича да дъвче растения, този вариант е най-добре да избягвате. В противен случай това обикновено е лесно за грижа растение, което изисква умерено количество светлина. Поддържайте почвата леко влажна.
Розмарин
Розмаринът е вечнозелен храст с приятен иглолистен аромат. Той обича ярка светлина, така че я съхранявайте на прозорец с южно изложение. Оставете повърхността на почвата да изсъхне между поливанията и въртете саксията всяка седмица за по-равномерен растеж.
Хлорофитум
Това е класическо стайно растение с неговите раирани дъговидни листа, но днес то заслужава почетно място и във вашия дом. Освен това грижата за паяк бръшлян не е трудна дори за начинаещ.
Златен епипремнум
Това е най-лесното стайно растение за грижа. Има лъскави листа във формата на сърце и катерещи се стъбла, които нараснат до 0,6 метра дължина. Многогодишната тревиста лоза предпочита умерена до ярка светлина. Оставете повърхността на почвата да изсъхне леко между поливанията.
Спатифилум
Тези луксозни растения всъщност са много лесни за грижа. Понасят добре слаба до умерена светлина, въпреки че цъфтят най-добре при по-ярка светлина. Между поливанията е по-добре да оставите почвата да изсъхне и на всеки 5 години растението трябва да се разделя и сяда.