Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Красота и история в подножието и по склоновете на Врачанския Балкан

27 май 2016, 13:21 часа

Надвисналият над града Балкан, специфичният диалект, пещерата „Леденика“, връх Околчица – дълго може да продължи изброяването, но не е нужно – вече се досетихте, че ще „си говорим“ за Враца. Това са малка част от характерните символи, с които градът и околностите му се откроява. И точно когато е най-зелено е добра идея да посветите на това колоритно място почивните си дни. Това е и тазседмичното петъчно предложение на "Българският пътеводител".

Днес градът е разположен в Северна България, в подножието на своя си Балкан, но историята му започнала преди много години – около 6000 г. пр. Хр. Върху земите му живели и траки, и римляни, а по-късно, през Възраждането, своя отпечатък върху облика му оставили многото занаятчии. Природата пък направила от този район силно притегателно място – заради пещерите, речните дефилета, условията за катерене...

Един от символите на Враца е т. нар. Кула на мешчиите. Намира се до сградата на Общината. Смята се, че идва в нашето време от XVI в. Тогава е била жилищно-отбранителна сграда, а три века по-късно е преустроена за часовникова кула. Недалеч от тази историческа забележителност се намира Куртпашовата кула. Тя е строена през XVII в. за укрепено жилище, а днес краси центъра на града с вида си на средновековен замък.

Друго място, на което си заслужава да се отдели внимание и също се намира в централната градска част, е Музеят на файтона. Атрактивните му експонати са част от Етнографския-възрожденски комплекс „Софроний Врачански“, който пък включва три възрожденски къщи и училище.

Хубаво е, ако вече сте се озовали във Враца да посетите и някое от историческите места наоколо. Подвигът на Ботев и неговата чета заслужават да им се отдаде почит с едно изкачване до връх Околчица. Намира се във Врачанския Балкан на височина 1048 м. На мястото, където се разиграва последната битка на Ботев е издигнат огромен паметник с опълченски кръст. Малко по-надолу, в местността Йолковица, скала с надпис бележи мястото, на което Ботев остава завинаги в историята.

Изкачването до Околчица с деца може да се съчетае с посещение в Увеселителен парк „Приказката“. В него деца и възрасти могат да се забавляват с разнообразни игри на открито, пейнтбол, катерене, езда на пони и много други.

Ако предпочитате да останете на историческа тематика, то недалеч от връх Околчица е с. Челопек. Тук е домът на баба Илийца – „Една българка“ от разказа на Иван Вазов. Точно до къщата е изграден музей, който припомня за подвига на смелата българка, помогнала на Ботевите четници след разгрома им. Музеят запознава и с характерни предмети от този край – народни носии, мебели, килими и др.

За вярващите и любителите на свети места предлагам Черепишкия манастир „Успение Богородично“. Намира се в Стара планина, недалеч от Враца. Идва чак от времето на цар Иван Шишман. В църквата му има съхранени стенописи от XIV век. Манастирът е действащ, мъжки. Можете дори да отседнете в него.

Невъзможно или поне неразумно е да посетите Враца и да не отделите време за природата наоколо. Всички знаем, че в Балкана над града се намира пещерата Леденика. И сме чували и чели колко красива е тя. И не я е оценил само този, който не я е видял на живо. А който го е направил, няма нищо против да повтори.

Друга местна красота е ждрелото Вратцата. Движи се по пътя на р. Лева и се гордее с най-високите отвесни скали в целия Балкански полуостров – над 400 м. Тук има останки от средновековна крепост със същото име.

Няколко водопада в района на Враца допълват възможностите за пълноценно прекарване на времето тук. Водопад Врачанска Скакля е висок цели 142 м, но през лятото почти пресъхва. Скалите в района с притегателно място за много катерачи, а и за любители на красивите пейзажи.

В Стара планина недалеч от града се намира водопад Боров камък. До него води едноименна екопътека. А водопад св. Иван Пусти излива водите си близо до манастира със същото име.

Местностите и забележителностите в района на Враца са наистина много. Изброихме само малка част от тях и оставяме на вас да откриете следващата.

Автор: Петя Георгиева, Национален туристически клъстер "Българският пътеводител"

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес