Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Светът напредва срещу коронавируса: Изследвания с лекарства, ваксини и нови тестове

08 април 2020, 07:00 часа • 11767 прочитания

Три болници в американския щат Масачузетс са получили разрешение за провеждане на първите клинични изпитания в страната на японското лекарство Avigan, което може да се използва за лечение на коронавирус, предаде БГНЕС.

Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух

Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура

По-рано беше съобщено, че клиничните изпитания на Avigan, известно още като Favipiravir и Favilavir, като обещаващо средство за лечение на пневмония, причинена от новия коронавирус, са започнали в Япония в края на март. Лекарството е разработено от Fujifilm Toyama Chemical Co за лечение на грип преди 6 години. Въпреки това, по време на експерименти върху животни, са открити странични ефекти. В резултат на това препаратът е изваден от употреба при бременни жени и е включен в списъка с лекарства, за които е възможно лечение по специална преценка на властите. Междувременно китайски лекари откриха ефективността му при лечение на пневмония, причинена от COVID-19.

Според Boston Globe, Американската агенция по храните и лекарствата (FDA) е дала разрешение за тестване на малки количества от лекарството.

Японската агенция "Киодо", позовавайки се на източници в медицинските кръгове, по-рано съобщи, че в момента в Япония има налични количества Avigan, достатъчни за лечение на пневмонията, причинена от коронавирусна инфекция за 700 000 души. Токио обмисля възможността да предостави безплатно лекарството за други страни за лечение на пациенти с пневмония.

Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието 

Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията

Иначе в САЩ вече има позволение за тест на ваксина срещу COVID-19 върху хора. Разработката е на Inovio Pharmaceuticals. Ваксината на Inovio е ДНК-базирана и е финансирана от фондацията на Бил Гейтс. В зависимост от резултатите при първия човек ще се определи кога официално да започне първата фаза на тестване с повече доброволци. Компанията допълва, че има капацитет да произведе и достави 1 млн. дози до края на годината за по-мащабни тестове и спешна ваксинация.

Междувременно, Ринат Максютов, който оглавява държавния руски център "Вектор", каза по време на предавано по телевизията съвещание на руския президент Владимир Путин с директорите на главните руски изследователски центрове, че се планира първият етап на клиничните тестове на три ваксини срещу COVID-19 да започне от 29 юни със 180 доброволци. В момента се провеждат тестове върху мишки, зайци и други животни, но по думите на Максютов можело тестове върху хора да почнат още в края на май.

Тестове

След като стана ясно, че в Италия са почти готови с нов, по-надежден тест за COVID-19, но има нужда от сертификация, от Русия дойде новина, че руската фармацевтична компания "Генериум" и Руския медико-биологичен съюз са разработили нов тест, с 94% точност.

Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?

Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?

Израел също действа по нова апаратура за диагностициране на тестове, разработена от университета "Бар-Илан". Иновацията, която комбинира оптика и магнитни частици, може бързо да тества 100 проби от пациенти и да намали времето за диагностициране до едва 15 мин. В момента се търси инвеститор, който да ускори развитието на апаратурата, така че тя да може да се използва в болници.

Още: "Коронавирус: Пикове на разболели се в САЩ и Русия, в Китай празнуват отварянето на Ухан"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес