Ако сега въведем пълен локдаун в страната, след няколко месеца пак ще трябва да го направим. Каква е алтернативата? Решението е повече отговорност от всички. Това заяви пред студенти от Пловдив президентът Румен Радев.
Още: Нов специализиран женски кардиологичен център с безплатни прегледи през януари
Още: Заради грипа: Първо в Хасково спират свижданията в болниците и плановите операции
На въпрос какво предлага, за да се пресече пандемията. Радев отвърна, че отговорът е много сложен, тъй като концентрира в себе си икономически и социални аспекти.
"Вариантът "Делта плюс" е с голяма степен на заразяемост, а пораженията са много сериозни. Трябва да бъде намерен баланс как да се предпазват хората и да се спасяват човешки животи и да не се нанасят щети върху държавата при едно пълно затваряне", допълни Радев.
Той повтори, че е имал своите критики към служебното правителство за въведените мерки. "Но каква е другата алтернатива, когато тенденцията на заболеваемост и смъртност е силно нагоре", попита президентът. Според него, ако се въведе пълен локдаун, последствията ще са катастрофални.
Още: МРРБ издаде визата за проектиране за Националната детска болница в София
Още: Студът не плаши грипа: Пет области са на прага на предепидемична обстановка
Президентът отбеляза, че в Плана за възстановяване и устойчивост е поставен акцент на Спешната помощ. "Ние губим така наречения "златен час", а за вас, медиците, той е платинен. Това са първите 15-20 минути, когато трябва да се окаже помощ на пациента. Това време е критично и по тази причина планът предвижда да има помощ по въздуха. Предвидени са 6 локации в страната, които да покриват този "златен час", посочи Радев. По думите му помощта ще се осъществява чрез медицински хеликоптери. "В България над 65% е делът на смъртните случаи от сърдечно-съдови заболявания", каза той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Колко дни си заразен при грип: Отговор от доц. Ангел Кунчев
Още: Проф. д-р Салих Йозгьочмен – ревматолог с безплатни консултации в София!
Радев съобщи, че се предвижда изграждане и оборудване на 390 амбулатории за доболнична помощ в отдалечените места на страната. Целта е след абдикацията на държавата тя да се върне при тези пациенти.
На студентски въпрос необходима ли е, според него, реформа, за да остават специализантите медици в страната, президентът отговори: "Държавата е длъжник на младите лекари. Годишно медицина завършват 1000 души, а местата за специализации са много малко. Това е причина да губим млади лекари", отбеляза той. Според него другият проблем е стартовото заплащане.
Още: Край на напрежението в НКБ: Кондева иска спиране на преструктурирането на болницата
Още: Идва ли грипната епидемия? Доц. Кунчев каза къде има най-много болни