Само 10 дни след като спечели четвърти мандат начело на Русия, Владимир Путин е поставен под неимоверен натиск както отвън, така и отвътре.
Още: "Крайно неприлично": Шолц вбесен от слуховете, че ще се среща с Путин
Още: В очакване на американските санкциите за газа: Сърбия планира преговори с Русия
Снощи, разгневени хора в Кемерово се събраха за пореден ден и поискаха оставките на местните ръководители заради пожара в търговския център "Зимна вишна", при който загинаха официално 64 души, много от които деца, а досега само 21 от починалите са идентифицирани. Поискана беше и оставката на Путин, а протестиращите бяха категорични, че не вярват на местните власти. По данни на BBC местният зам.-губернатор Сергей Цивилев е паднал на колене пред тълпата и е поискал прошка, като е получил аплодисменти за стореното.
Това, обаче, се е случило, след като губернаторът на Кемерово Аман Тулеев нарече разгневените хора "скандалджии" – заради това, че си позволиха да излязат на протест заради случилото се в "Зимна вишна". Това предизвика бурни реакции в социалните мрежи, като там имаше и въпроси къде сега е опозиционният лидер Алексей Навални.
Още: Рецептата на Зеленски за Путин: Не го чакаш, удряш го щом заплаши (ВИДЕО)
Още: Десетки мъртви птици откриха на плаж в Албания
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Летял от Ню Йорк до Белград: Пътник почина по време на полет
Още: Нови данни: Каква е разликата между заплатите на жените и мъжете в Русия
Протестът в Кемерово беше подкрепен от хиляди хора в Москва. Те се събраха на площад "Пушкин", като там имаше скандирания, че "страната гори" и беше декларирана пълна подкрепа за Кемерово. По данни на радио "Ехото на Москва" снощи е имало протести в 20 руски града.
Акция памяти жертв пожара в Кемерово продолжается на Пушкинской площади в Москве pic.twitter.com/WfNBfg4sSf
— Протестная Москва (@nedimon_msk) 27 март 2018 г.
Още: Новата украинска атака в Курск: Известното дотук (ОБЗОР - ВИДЕО)
Още: Най-важните предимства на френските изтребители Mirage: Украински анализ
Москва протестует вместе с Кемерово: Тулеева в отставку! Путина в отставку! - https://t.co/usBA2xlMkC pic.twitter.com/o9guXeQlbf
— "Нация и Свобода" (@russkie14) 27 март 2018 г.
#Москва. #Акция памяти #Кемерово. Фоторепортаж Вадима Кантора. Подробнее о других акциях в России - https://t.co/zxo0PSFSwk pic.twitter.com/133JtK5crl
— Activatica (@Activatica) 27 март 2018 г.
Външен натиск и противоречия
Същевременно, на брифинг в Белия дом, говорителката Сара Сандърс обяви, че САЩ очаква още държави да се присъединят към тези, които вече са изгонили руски дипломати, предаде БГНЕС. Сандърс посочи, че досега 25 страни в цял свят са реагирали спрямо Русия заради отравянето на руския шпионин Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия.
Думите на Сандърс дойдоха след като британският ежедневник The Independent обяви, че британското правителство е представило на съюзниците си "безпрецедентна разузнавателна информация", за да ги убеди, че Кремъл стои зад случилото се със Скрипал. В материалите имало заключения от военната изследователска лаборатория в Портън Даун – тази лаборатория, за която от руското външно министерство заяви, че все още се занимава с производство на химически оръжия и застрашава собствения си народ. Тези материали са предоставени на 23 държави и на НАТО, а по принцип такава информация била давана само на САЩ, Австралия, Нова Зеландия и Канада т.е. на най-близките съюзници на Великобритания. Има уточнение обаче, че не всички 23 държави, на които са дадени данните, са изгонили руски дипломати, без да се уточняват имена. Засега в ЕС държавите, които не са предприели мерки срещу руски дипломати, са Австрия, Белгия, България, Словакия, Кипър, Гърция, Португалия, Малта и Люксембург.
Междувременно председателят на парламента на Словакия Андрей Данко обвини Великобритания в егоистичния подход спрямо страните от ЕС заради случая със Скрипал, коментира руската информационна агенция ТАСС. Според него Лондон ги моли за солидарност по случая с отравянето в Солсбъри, но не проявява готовност да сътрудничи по въпроса за излизането на Обединеното кралство от ЕС.
"Великобритания също не беше солидарна с нас. И това трябва да се разбере. Тя ни изоставя в ЕС и има да свърши към нас още много домашни работи", заяви Данко.
Той посочва независимостта на политиката на Словакия, което е било демонстрирано с решението да се въздържи от гонене на руски дипломати. "Да запазим здравия си разум и своята собствена външна политика. Ние сме самостоятелна държава", подчертава Данко.
"Високо ценя това, че сме една от държавите в ЕС, които сериозно анализират ситуацията", казва председателят на парламента. Според него редица страни сляпо са повярвали на заявеното по случая Скрипал от Лондон "без да има аргументи и доказателства какво точно се е случило в Обединеното кралство".
На 26 март САЩ обявиха, че експулсират веднага 60 руски дипломати (46 от посолството във Вашингтон, двама от консулството в Ню Йорк и 12 служители на постоянното представителство на Русия при ООН), както и за закриването на консулството на Русия в Сиатъл. Германия, Канада, Полша и Франция гонят по четирима дипломати, Литва, Молдова и Чехия - по трима, Австралия, Албания, Дания, Испания, Италия и Холандия - по двама. Белгия, Унгария, Ирландия, Латвия, Македония, Норвегия, Румъния, Финландия, Хърватия, Швеция и Естония - по един. Украйна реши да изгони 13 руски дипломати, а НАТО съкрати състава на мисията на РФ при организацията от 30 на 20 души.
Русия все още не е съобщила какви ответни мерки ще предприеме към тези страни, освен към Великобритания, която се лиши от 23-ма дипломати в Русия, от консулството си в Санкт Петербург и от дейността на Британския съвет на територията на Руската федерация. Според руския външен министър Сергей Лавров никой не би оставил "такава наглост" без отговор.