Представители на американското разузнаване признаха, че истинският произход на вируса на COVID-19 може никога да не стане ясен, информира БГНЕС.
Още: Кой причини пожарите в Лос Анджелис? Мел Гибсън и Антонио Бандерас в задочен спор (ВИДЕО)
Въпреки това от Националното разузнаване на САЩ (ODNI) заявиха, че най-вероятно теориите за предаване на вируса от животно на човек или изтичане на вируса от лаборатория, са „най-вероятни“.
От офиса обаче добавиха, че анализаторите не могат да се съгласят кое от двете е по-вероятно, и отказаха да коментират дали изобщо може да се направи окончателно заключение.
Според разузнавачите, обаче, теорията, че вирусът е изтекъл от лабораторията при направата на биологическо оръжие, не е правдоподобна, защото „поддръжниците на тази теория нямат директен достъп или каквито и да било доказателства от Института по вирусология в Ухан, Китай“. От разузнаването добавят още, че хората, които разпространяват тази теория, ще бъдат обвинени в оповестяване на фалшиви новини и дезинформация.
Още: Парис Хилтън събра 800 000 долара за пострадалите от пожарите в Лос Анджелис
Още: Няма да позволят на Мъск да бъде решаващ фактор: В очакване на идването на власт на Доналд Тръмп
Според частни разузнавателни агенции теорията, че вирусът произхожда от природата, е най-правдоподобен, въпреки че никой досега не е намерил категорични доказателства за това.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Комисията по ценните книжа на САЩ съди Мъск за купуването на Twitter
Още: След решение на САЩ да я извади от черния списък: Куба освобождава стотици затворници
В доклада на Националното разузнаване на САЩ, изготвен въз основа на докладите на четири различни разузнавателни агенции, се заключава, че „има ниска вероятност първоначално вирусът да е предаден от животно на човек“.
В доклада на пета агенция, разследваща произхода на вируса, пък се констатира, че „има вероятност“ първият заразен човек с вируса да „има нещо общо“ с лабораторията в Ухан. Докладът на Разузнаването също така посочва, че световната научна общност не разполага с „клинични проби или пълно разбиране на епидемиологичните данни от по-ранните случаи на COVID-19“, което затруднява учените да се обединят около една или друга теория.
Често Китай е критикуван за отказа от сътрудничество в разследванията на произхода на COVID-19. Доналд Тръмп, който беше президент на САЩ в първите месеци на пандемията, нарече заразата „китайски вирус“.
Още: В САЩ: Бюджетният дефицит надхвърли 700 млрд. долара
Още: Мегаломанията на Тръмп: Защо бъдещият президент на САЩ иска да купи половината свят?
В отговор на доклада на разузнаването, китайското посолство във Вашингтон заяви пред агенция Ройтерс: „Ние подкрепяме научно обосновани усилия за проследяване на произхода на вируса, но се противопоставяме на опитите този въпрос да бъде политизиран".
Още: Коментар №2 на седмицата: Грозната истина за коронавируса – не знаем какво е решението