В търсене на около 100 000 гласоподаватели, които изчезнаха от протоколите на Общинската избирателна комисия в София, протоколи с данни за избирателната активност, които бяха публикувани в този си вид и на официалната страница на ЦИК, потърсихме за коментар говорителят на комисията Александър Андреев. От думите му излезе, че тези липсващи гласоподаватели не били от значение за крайния резултат в София. Ето какво каза той пред Actualno.com:
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
"Гласоподаватели, включени в избирателните списъци означава, че от броя на вписаните в избирателните списъци гласоподаватели са гласували толкова, колкото е казано, за да могат да бъдат оформени процентите".
Попитахме, дали ние нещо не сме доразбрали, а не се губят гласове, означават ли числата, че на втория тур в София са гласували със 100 хиляди души по-малко? "Аз това не мога да го кажа, защото тази информация принципно ни се предоставя от Общинската избирателна комисия, от областната администрация, тъй като те, въз основа на протоколите, с които предават избирателните списъци на секционните избирателни комисии вътре установяват в тези протоколи колко са вписани в избирателните списъци. Тази информация пристига в ЦИК с оглед на отразяването на активността, но ние такава информация не събираме", отговори Андреев.
На въпрос има ли разлика между имащи право на глас по избирателен списък и гласоподаватели, както е записано в съответната графа в протоколите, отговорът е следният: "Не, няма разлика". Той допълни и: "Просто от публикацията, която е направена и явно в момента набира интерес, пише гласоподаватели, в разлика от гласоподавателите на първи и втори тур и са посочени долу. Това са реално погледнато избирателите, които трябва да участват в първия и втория тур в изборите. Това може да се дължи и на техническа грешка. Хубаво е първо да се установи и тогава да има някакъв въпрос, който да бъде коментиран. Но в случая това не влияе на резултата, който е, защото действителните гласове са оформени както като абсолютно число, така и като процент. Това ни е необходимо единствено като активност на гласувалите в Столична община".
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер
За да разберем къде са отишли тези не един, не два, а 100 000 гласа, потърсихме ОИК-София, както ни посъветваха от ЦИК, но нейната председателка Полина Витанова не отговори на многократните ни телефонни обаждания. Не можахме да я попитаме също как стана така и, че съгласно официалният протокол на ОИК право на глас за кмет на София имат 1 057 280 души, докато право на глас за общински съветници имат 1 058 563 души. Това, според експерти, не е толкова голяма беда, колкото стоте хиляди липсващи. То може да е техническа грешка, а може би мистерията опира пак до избирателните списъци и вездесъщото ГРАО.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)