Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Идеи за ограничаване на колите в София - червена и жълта зона за паркиране

27 юни 2019, 06:15 часа
Реклама

Идея за нова промяна на паркирането в София - да се появи "червена зона", към досегашните синя и зелена. Това е една от мерките в плана за осигуряване на устойчива градска мобилност до 2035 година, който се очаква да бъде гласуван днес (27 юни) от Столичния общински съвет (СОС).

Според плана до 2025 година трябва да се обособи нова, червена, зона за паркиране от бул. “В. Левски” през бул. “Ал. Дондуков” до бул. “Витоша”, оттам през ул. “Алабин” и по ул. “Граф Игнатиев” - обратно до “В. Левски”. Там ще може да се спира само до 1 час, паркирането ще е най-скъпо, но не е ясно колко, твърди в. "24 часа". Освен червената зона в плана е заложено и въвеждане на жълта - става дума за спирането около обществени сгради и болници. Там също ще се паркира до 1 час, когато жълтите места са в червена и синя зона, и до 2 часа - в зелената.

Предвижда се и поскъпване на синята зона - с 1 лев, т.е. за 1 час паркирането вече да струва 3 лева. Председателят на бюджетната комисия към СОС Зафир Зарков обаче увери, че това било "стратегически документ" и още не се предвиждало поскъпване на паркирането.

Според "страгическия документ" обаче се очертава по-скъп винетен стикер за паркиране за живеещите в зоните. Ще има ограничение до 2 стикера за имот, а в червената зона - само един. Друга идея е паяците да контролират паркирането и в неделя, когато зоните не работят.

Планът съдържа и други обещавани от години мерки - като изграждането на буферни паркинги и нови велоалеи, които така и не се изпълняват за разлика от решенията за вдигане на цените на платеното паркиране. Мисли се да се извади директно трафика при Ларгото т.е. от там само да се преминава. Другият вариант е прекъсване на движението по бул. “Цар Освободител”, после затваряне на част от улиците и накрая спиране на преминаването при Ларгото. Заложено е и да се изграждат буферни паркинги около центъра, както и да има градска толсистема за влизане на товарни автомобили.

Индикатор за постигането на заложените цели е 80% от всички пътувания през 2035 г. в София да са пешеходни, с колело или обществен транспорт, а само 20% - с лични коли. За целта ще са нужни 3,8 млрд. лв. - от еврофондове, общинския бюджет и др.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес